| qLoxPlayZ a întrebat:

As vrea sa imi achiziționez un Huawei P20 Lite, dar nu am toti banii momentan, deci, as vrea sa-l iau de la abonament, fac o greșeală?
Asa, am doua opțiuni:
1. Vodafone - 17 euro pe luna (plus o baterie externa), dar e blocat in rețeaua Vodafone.
2. Orange - 25 euro pe luna, dar nu e blocat in rețea.

Nu prea as da nici 25 euro pe luna, ceea ce poate ar fi o varianta mult mai buna, dar nici sa am telefonul blocat in Vodafone si daca vreau sa-l decodez imi ia 200-250 lei.

Ce sa fac in acest caz?
*Apropo, daca iau un telefon la abonament, ar fi ca si cum l-as lua in rate? Sau e diferența.
Si daca il iau la abonament cum platesc pe luna, cu cardul sau?
Orice sfat ma ajuta.
Dau funda la cel care ma ajuta cel mai mult...

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Telefonul e 1.000 ron http://bit.ly/2OmQUfF cam 210 euro.
In general telefoanele nu (mai) vin codata la abonament, maxim cu bloatware pe ele (Vodafone, Orange etc.)
Pe scurt, tu la Vodafone platesti 410 euro pe 24 luni cred ca aia e perioada minima contractuala. Deci, platesti telefonul, si abonamentul vine 200 euro pe 24 luni, adica in jur de 8.3 euro
La Orange dai 600 euro, telefonul 210 si abonamentul 16.25 euro pe luna.
Oricum e "mult" la fiecare. Treaba e in felul urmator: Daca tu esti pe Vodafona sau pe Orange, si nu te intereseaza reteaua si vrei abonament, porteaza-te la celalalt, sigur o sa fi in avantaj; ori cere o oferta personalizata pentru tine, o fidelizare mai ales daca ai vechime in retea, du si un telefon sa-ti faca un discount si tot ce se poate. Vezi daca iesi pe avantaj. Daca nu, fa-ti un card de credit la BRD si-l iei de la PCGarage in rate, fara dobanda (serios, fara dobanda sunt ratele, dar taxele de administrare a cardului sau orice altceva anual sunt separat). Ajungi sa platesti in 12 rate cam 83.5 ron pe luna. Sau ia-l sh de pe anumite site-uri.
Daca il iei la abonament, platesti abonamentul, iti vine factura si-l achiti cum doresti tu; da, e ca si cum il iei in rate. Sau strangi bani/faci rost/te-mprumuti de undeva. Preturile sunt competitive, dar daca il iei de la PCGarage/Emag e decodat telefonul si n-are bloatware. Tu fa cum vrei.

| qLoxPlayZ explică (pentru CM7YRE):

Mersi de ajutor!

| CM7YRE a răspuns (pentru qLoxPlayZ):

Cu placere. Sa-l stapanesti sanatos! (dupa ce-l iei, preferabil cat mai ieftin).

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Eu am abonament la Orange pe care vreau să îl închid luna asta.
Din experiența mea îți recomand să nu îți faci abonament, nu merită. Abonamentul se face pe minim 2 ani și vei plăti mult mai mult decât valorează telefonul, chiar dublu.
Ar trebui să mai aștepți un pic până ai toți banii. Măcar îl vei avea nou și fără abonament.

| Țoglă a răspuns:

Ia-ți de pe olx, publi24 dacă-l vrei ieftin.
Nu-ți recomand să faci abonamente.