| Gaitanaru_Virgil_1952 a întrebat:

As vrea sa imi cumpăr un telefon între 600 si 800 lei! Ce imi recomandați iPhone 5s gold sau Samsung a 3 2016?

Răspuns Câştigător
| ThinkDifferent a răspuns:

IPhone 5S, normal. Se misca mult mai bine decat un A3.

12 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai vezi care iti place,
fiecare cu gusturile lui.
eu as prefera Samsung, ca m-am obisnuit cu androidul.

| OnePiece a răspuns:

Nici unul. Huawei P8 lite.

| Mihai1810 a răspuns (pentru OnePiece):

Looool. p8 lite in loc de 5s? Ce ai baut?

| OnePiece a răspuns (pentru Mihai1810):

Ce sa beau, boss? P8 lite e mai bun ca 5s si de 2 ori mai ieftin... a trecut vremea 5s-ului, daca era pe la 700 de lei (nu 1300 cat costa in realitate) mai ziceam dar asa...

Pai uita-te si tu:

iPhone 5s vs Huawei P8 lite:
- 8MP vs 13MP, poze putin mai intunecate dar mai clare pe P8 lite
- 1.2 vs 5MP pentru selfie
- 4 inci vs 5 inci (a trecut vremea ecranelor mici). 1134x640 vs HD pe P8 lite
- P8 lite vine cu slot microSD. Nu mai vad 5s cu 64GB pe stoc, doar cu 16. 16 e putin...
- P8 lite bate 5s-ul (cu putin ce-i drept) in Geekbench
- cel mai important lucru, pretul: 650-700 lei pentru P8 lite vs. 1200-1300 lei pentru iPhone 5s... e clara treaba.

Huawei FTW

| Mihai1810 a răspuns (pentru OnePiece):

Lasa tu benchmark-urile sunt chestii de marketing iar Apple nu are nevoie de asa ceva. La camera de spate iphone 5s e far away. Nu conteaza doar megapixelii. Chestia cu ecranul e relativa mie imi plac ecranele pana in 4.5 inch. Iphone castiga la fluiditate si rezistenta in timp. Si faza cu pretul e penibila (e ca si cand ei zice ca Dacia e mai buna ca BMW doar ca e mai ieftina de-a dreptul jenant argument) Hai sa zicem ca Huawei ar avea avantajul camerei pentru selfie si cel al prezentei slotului microsd, insuficient pentru a fi mai bun ca 5s.

| OnePiece a răspuns (pentru Mihai1810):

Pai ecranele mici iti plac tie, da faza e ca nu mai atrage cumparatori. Uita-te si tu la iPhone SE, nu prea are succes pe piata, mai ales in Romania.

Comparatia Dacia vs BMW este total deplasata si am sa iti zic si de ce. Huawei, spre deosebire de Dacia, are si telefoane foarte scumpe si premium, gen Huawei Mate 9 Pro care e vreo 45 de milioane. In acelasi timp insa ei vor sa atraga clientii cu preturi pentru toate buzunarele, cu telefoane precum P8 lite, P9 lite, Y5/Y6II... daca urci mai sus gasesti Nova, Nova Plus, Mate S, apoi vin P9, Mate 8, si tot asa. Spre deosebire de Apple care nu are interes in tarile in curs de dezvoltare si in cei cu bani putini, desi se gasesc din astia care iau iPhone 7 in rate si au salariu de 10 milioane.

Dacia vs BMW e diferit in sensul ca Dacia se axeaza strict pe buget in timp ce BMW merge pe mid-range si premium. Chiar si asa, masinile dureaza mult mai mult decat un amarat de iPhone 5s sau P8 lite, asa ca daca cauti bine gasesti un BMW mai vechi (dar bun) cu bani putini, desi personal prefer masinile noi.

Mai zici de benchuri, eu sincer cred ca specificatiile unui telefon fac mult mai multa reclama decat Geekbench sau Antutu sau alte smecherii. Ce conteaza e daca e bine optimizat, iar Geekbench reflecta asta, P8 lite scotand cu vreo 100 de puncte mai mult decat 5s. Extraordinar pentru un telefon de 2 ori mai ieftin decat cel de la Apple.

| OnePiece a răspuns (pentru OnePiece):

Plus ca omul are ca buget 700-800 de lei, iar P8 lite e cam cel mai bun telefon (care nu e Xiaomi) in banii astia. Chiar si A3 2016 e vreo 850-900 de lei.

| Mihai1810 a răspuns (pentru OnePiece):

O fi avand Huawei telefoane scumpe si premium dar nu se compara cu Apple. Apple nu insista pe specificatii de top ci pe fluidatea sistemului de operare. Un telefon cu Android dupa un timp are lag pe iphone mai rar. Unele telefoane sunt optimizate pentru a scoate scor mare la benchmarkuri si de fapt nu sunt ce arata acolo. Ex Lenovo a2010 scoate mai mult ca LG g2 mini dar in realitate nici nu se compara. Si inca o chestie daca vrea un telefon de buget exita xiaomi, mi4c e de 2 ori mai performant ca p8 lite-ul pe care il ridici tu in slavi fara sa fie cine stie ce telefon.

| OnePiece a răspuns (pentru Mihai1810):

Pai cum "nu se compara cu Apple"? iPhone-ul nici nu are display-uri curbate macar, nu a auzit de rezolutie QuadHD, iar eu sincer as zice ca Mate 9 e mai bine construit in spate decat iPhone 7.

Iar cu fluiditatea lui... iOS 10 se blocheaza pe iPhone 5 cand ti-e lumea mai draga, e mai incet decat orice iOS de pana acum. Cel mai probabil ca e adevarat si in cazul iPhone 5s.

Xiaomi Mi4c e greu de gasit si daca tot vrea Xiaomi mai bine sa-si ia Redmi Note 4, ca e vreo 800 de lei varianta cu 32GB. Chiar si asa, la Mi4c exista posibilitatea sa il iei cu soft de China (adica sa vina partial sau total in limba chineza) si sa fii nevoit sa il rootezi ca sa il poti folosi bine (sau sa inveti chineza, na). Foarte multi nu se aventureaza in asa ceva. De asemenea Mi4c are camera mai slaba decat P8 lite.

P8 lite e printre cele mai cumparate telefoane din Romania pentru ce ofera. Desi nu e pe lista Huawei, nu m-as mira ca P8 lite sa primeasca update la Nougat. Adevarul e ca P8 lite da de pamant cu iPhone 5s pe unde-l prinde...

| OnePiece a răspuns:

Daca vrei sunet stereo nu-ti cumperi iPhone, iti iei HTC. La capitolul casti exista modelul Huawei TalkBand N1 de care am auzit multe lucruri bune, desi nu stiu daca e si in Romania.

Mate 9 vs iPhone 7 e sincer subiectiv, dar iPhone 7 seamana mult prea mult cu modelele precedente, pe cand Mate 9 nu seamana chiar asa bine cu Mate 8 si deloc cu P9/P9 lite. Asta e o alta problema la iPhone, el nu pare sa evolueze daca te uiti din exterior.

iOS 10 se blocheaza pe iPhone 5 pe cand rom-uri de Android Nougat sunt instalate pe Samsung Galaxy S2 (2011) si merg bine mersi. Pai asta parca era unul dintre motivele sa-ti iei iPhone, ca "dureaza mai mult decat orice Android" cand dupa 2-3 iOS-uri o ia gata.

Eu n-am vazut prea multa mediatizare cu P8 lite (doar reclame anemice la Orange si Vodafone) iar la Digi nici nu s-a auzit.

iPhone e mult mai slab decat Huawei. P8 lite a impresionat multa lume avand in vedere ca bate iPhone 5s aproape pe unde-l prinde iar P9 lite este superior iPhone 6/SE si cel putin aproape la fel de bun cu 6S imo... iPhone-ul nu este destinat oamenilor care vor sa foloseasca un OS mobil cu un mare potential, iPhone-ul e un telefon care "just works", sa zic asa... e prea inchis si nu stie prea multe pe langa Android. Nu poti sa customizezi iPhone-ul (decat cu jailbreak, care e periculos, mult mai riscant decat root-ul de pe Android), nu poti sa-i pui card microSD, n-are dual sim, Safari e mult sub Chrome, versiunea de iOS a Chrome e sub cea de Android (mai putin stabila si mai neergonomic de folosit), nu poti sa iei aplicatii decat din App Store, nu merge asa bine cu PC-ul ca telefoanele cu Android (iti cam trebuie Mac si ala e scump ca dracu si mult mai putin potent decat un PC obisnuit, ce sa mai zicem de ala de gaming), nu are fast charging si nu poti folosi incarcatoare de Huawei/Samsung/altceva cu iPhone-ul decat cu un adaptor.

Nu vreau sa creez stereotipuri despre cei care au iPhone dar sincer cred ca vreo 50% din pretul lui se reflecta in marul de pe spate. Mai bine iti iei P8 lite la 650 de lei, sau P9 lite la 1000 de lei, si iti raman si bani de o bere sau iesit cu prietena, decat sa dai 1300 pe un iPhone 5s care a aparut in 2013. A obosit si el, cu tot cu sigla Apple pe care o are.

P8 lite > iPhone 5s, clar.

| OnePiece a răspuns (pentru OnePiece):

Singurul mare minus pe care il vad la P8 lite este bateria slaba pe care o are, doar 2200 mAh. Nu supravietuieste decat 53 de ore conform GSMArena, adica pierde cam mult cand e off.

Dar nu de parca iPhone 5s sta mai bine aici. Are... ding, ding, ding... 54 de ore. Cu o ora mai mult? Pentru pret dublu?

Răspuns utilizator avertizat