| JustMeForever3 a întrebat:

as vrea sa va intreb ce parere aveti despre Allview X2 Xtreme si daca isi merita banii? Daca nu recomandati-mi un telefon la fel de bun la un pret acceptabil.Multumesc

31 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Care este bugetul tau maxim?
Eu iti recomand telefoane de la Meizu :
Meizu pro 5 este cel mai puternic telefon din lume in momentul actual! scuate peste 76k puncte in Anuntu peste s6+ edge : https://www.quickmobile.ro/......20186.html

https://www.quickmobile.ro/......15450.html

| JustMeForever3 explică (pentru CPAElites):

De ce meizu dual sim este mai ieftin decat Allview daca este cel mai bun?

| CPAElites a răspuns (pentru JustMeForever3):

Deoarece Meizu este un producator de telefoane in timp ce Allview nu este producator, ci este un fel de "distribuitor" cumpara telefoane non-name din China si le branduieste cu numele Allview! si creste pretul cu un procent pentru profit!

| FlorinCiokan a răspuns:

Salut. E un telefon foarte performant. Nu o sa ai probleme cu jocuri sau cu lag.
Se pune mult problema pe bani. Deoarece cel mai ieftin costa 2000 lei.
Daca tu vrei un telefon de 6'' si nu vrei mai mic eu zic sa il cumperi.
Dar eu mi-as lua un iPhone 6 plus second hand cu garantie internationala.
La 2000 lei 100% gasesti pe olx. (nu in judetul tau dar gasesti ).
E aproape la fel de mare nu o sa ai probleme cu lag sau jocuri si cel mai mare avantaj e ca o sa il poti vinde si peste 5 ani foarte repede pierzandu-si putin valoarea.
Eu am un Allview E3 Sign. l-am cumparat cu 950 lei acum 3 luni. Acum e reducere la 650 lei reducere de 1 luna +. inseamna ca second hand e 400 lei. Iti dai seama cum isi pierde valoarea? La asta trebuie sa te gandesti.
Eu 100% as cumpa un iPhone 6 plus second hand. e cea mai buna varianta la 2000 lei. Sper ca am fost de folos. Bafta.

| JustMeForever3 explică (pentru FlorinCiokan):

Da,dar second nu prea am incredere poate unele is fake-uri sau au ceva probleme ascunse

| JustMeForever3 explică (pentru FlorinCiokan):

Daca nu, m-am mai ganidt la un Asus zenfone selfie, ce parere ai?

| FlorinCiokan a răspuns (pentru JustMeForever3):

IPhone-urile la 500 sunt puse deoarece nu vrea sa le vanda ci sa le schimba.
http://olx.ro/......55SpK.html
Asta e un pret bun. Dar vezi sa fie original.

| JustMeForever3 explică (pentru FlorinCiokan):

Da,si eu m-am ga ndit la asta, dar nu prea imi dau seama de un original si un fake

| MultiCore a răspuns:

Există multe controverse cu așa zisa firmă Allview, smartphone-uri importate din china pe care ne-am pus brand românesc - Allview. Unii spun că nu sunt de calitate și se defectează repede, iar cei cu garanția invocă de cele mai multe ori pe nedrept faptul că a suferit șoc mecanic și îl scot din garanție, după care ar trebui să plătești jumătate din valoare lui aproape pentru a-l face funcțional. Unii spun că deseori le vin coletele cu telefonul defect. Eu personal dețin un Allview și nu mi-a făcut probleme. Aș zice că este un joc de noroc să cumperi de la ei, iar eu sunt norocos. În banii aceia, totuși, aș lua asta fără să mă gândesc: http://www.emag.ro/......DZB5ZMBBM/
HTC este pur superior Allview.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Doar ca la HTC ai din parti baterie inlocuibila... iar daca nu vrei Allview, ai Utok. Sau direct din China. Sau Xiaomi, OnePlus. O gramada de alternative.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Deci ăsta ar fi un motiv să nu achiziționezi dispozitive din gama HTC? Asta ar fi una dintre glume. happy Firmele astea cu brand pus pe chinezării nu sunt o alternativă când dai 2000 de lei pe un smartphone. Cu acei bani cumperi un smartphone aparținând unei firme cu mai multă experiență în ceea ce privește piața smartphone-urilor.Nu spun să dai bani pe brand, categoric nu. Utok se află în aceeași situație cu Allview, urmat îndeaproape de E-Boda. Xiaomi? Nu te-ai gândit la ce s-au zgârcit pentru a produce dispozitive ieftine? Că doar nu o să iasă în pierdere cu dispozitive și de calitate și ieftine. Ei bine calitatea contează când dai atâția bani.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Asta si numai. Xiaomi nu s-au zgircit, ci merg pe o marja de profit insignifianta, fac cota de piata, apoi vor sa monetizeze servicii conexe. Nu e speculatie, au zis-o si ei in interviuri.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Profitul mic este datorat metodei lor (și nu sunt singurii) de a atrage clienți de la giganții în telefonie la ei. Mai mult de atât, un alt motiv ar fi lipsa clienților?! Eticheta „Made in China" nu mai este un mit, este realitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Xiaomi - venituri de 12 miliarde in 2014, peste 8000 de angajati, lansata in 2010
Samsung Telecommunications - divizie a companiei-muma fondata in 1977, venituri de 21 de miliarde in 2007 (date mai noi pe wiki nu-s)
HTC - profit de 46 de miliarde in 2014, 13000 de angajati
In concluzie, Xiaomi nu-s niste ilustri anonimi. Mai toate sint facute in China, dar depinde conform cu ce standarde.winking

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Cifrele astea cu numărul de angajați sunt irelevante. Având în vedere că numărul de angajați afectează în mod direct profitul... Să spun și de ce. În China, pe o linie de asamblare, de exemplu, salariul fiind chiar și de 2 dolari pe oră. Este trist cât de exploatați sunt muncitorii din China. Sunt foarte multe variabile în calcul când vine vorba de profitul în numere. Nu poți doar să zici că 1 1 este mai mic. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Iti dai seama ca muncitorii aia de 2 dolari pe ora nu intra in ecuatie aici, nu? Xiaomi, Samsung, mai toti astia mari nu fac asamblarea singurei. De asta se ocupa de-alde Foxconn si altii.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Pui pariu? Ia citește articolul acesta (de obicei nu fac referire la site-uri de tipul protv, dar mă rog, asta este ceea ce știu și eu din alte părți și atest autenticitatea informațiilor) http://stirileprotv.ro/......3-ani.html
Antepenultimul paragraf și mai jos de el te interesează.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Pai da, eu nu ziceam de Foxconn? Foxconn produc pentru Apple, Asus, si altii. Ideea e ca nu intra in numerele alea de angajati raportati de cei pentru care produc. Apple de exemplu probabil are o gramada de angajati in marketing, magazine, R&D, si cam atit. Mira-m-as sa aiba in vreo statistica angajati care fac productie/asamblare.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Ah, ai înțeles greșit. Eu mă refeream că dacă o companie atât de mare gen Apple/Asus procedează în acest fel, cât de greu ar fi și pentru cele mai puțin renumite să procedeze la fel? Oamenii sunt ieftini, au nevoie de bani. Gen dacă VW a fost în stare să facă acea prostie (total apare de ce vorbim), punându-și reputația în joc, fără frică, ce i-ar reține pe ceilalți? happy Și vezi că au în statistici chiar pe site-ul oficial numărul de angajați. big grin Și da, am greșit că nici nu m-am uitat la cifrele oferite de tine. Erau evident prea mici. laughing În concluzie, că o să ne lungim până mâine: pentru moment, nu aș da 2000 de lei pe un Xiaomi/E-boda/Allview etc. ci aș prefera să iau de la un brand cunoscut, desigur după niște research. (se știe că ei nu prea lasă atât de mult la preț, cu toate că poate că unele nu valorează nici jumătate din cât cer, un dispozitiv nou apărut, totuși, se conformează întotdeauna, este vorba doar de update-urile de prețhee hee. Pe viitor, voi observa evoluția, aștept ca persoane mai capabile și mai istețe decât mine să-și exprime opiniile cu privire la aceste brand-uri noi, întrucât nu sunt atât de încuiat la minte să refuz ceva de calitate la preț avantajos. Toate cele bune!

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Ar mai fi ceva, ce model de telefon ai, dacă nu sunt indiscret? big grin Sincer.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Sincer, ZTE Open C si o chinezarie dual SIM. ASta, mai exact - https://www.chinavasion.com/......oth_Keypad

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am un V1 Viper L de la ghici cine? Allview laughing. Eu recomand smartphone-urile de brand-uri gen Allview/E-boda/Utok etc. all-day-long pentru cei cu un buget de 750-1000 de lei să zicem în jos din cauza raportului calitate/preț mult mai avantajos decât al unui Samsung, de Sony nici nu mai zic.

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Am tableta de la Utok, apropos. Un i700, merge foarte bine dupa mai bine de un an si destul timp petrecut in miinile fiica-mii de 4 ani. Inainte de ea am avut - de fapt inca o am - un Nationite MIDnite luat direct din China. Din pacate e brickuita si nu mai gasesc firmware pe nicaieri, ca ea fizic e in stare de functionare.
P.S. Si nu e misto telefonul? Pina la urma important e sa iti faci treaba cu el, nu sa scrie pe el Samsung sau Apple. Chinezaria dual SIM mi-e pe duca (touchscreen functional ca, 3/4 din suprafata, baterie cam pe duca, se inchide de capul lui uneori), si cred ca va fi inlocuita cu ceva non-smart de pe la CAT pentru batut cuie. Sau o alta chinezarie, dar ceva rugged. Nu ca nu mi-as permite sa dau 2000-2500 RON sa zicem pe un telefon, doar ca nu vad sensul. Mai bine iau fetele si mergem un weekend la munte.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Merge foarte bine, l-am luat chiar cu ofertă zilele acestea la 350 lei! în loc de 550 lei. Nu am ce să reproșez în banii aceștia (pentru moment hehe). Momentan nu îmi permit să dau 2500 lei pe un telefon, dar dacă îmi iese ce mi-am propus, o să îmi pot permite, iar atunci o să iau fără să închid un ochi. laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Telefon la scor de-asta imi iau doar daca imi dau garantie minim 5 ani. Uite, la PC am sursa Seasonic fanless de vreo 650 RON (http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/platinum-fanless-460w/, mai exact, dar am dat mai putin pe ea cind am luat-o), dar am dat suma asta aparent imensa pe ea din doua motive principale - randament foarte bun deci consum de curent redus pe termen lung, si cei 7 ani de garantie.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

La 350 de lei nu mă interesează garanția, că oricum cei de la Allview nu sunt serioși deloc când vine vorba de garanție, dovadă fiind numărul de clienți ce se plâng de acest lucru. Găsești un rival demn de acesta la 350 lei pe care ar fi trebuit să îl iau în considerare. (cum adică scor de-asta laughing? ) Aștept răspuns! big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru MultiCore):

Ca o paranteza apropos de garantii, am trimis vreo 3 telefoane inapoi la chinezoi si au fost de nota 10 de fiecare data. Unde mai pui ca primul telefon il luasem la discount de vreo 20%, iar cind l-am trimis au zis ca nu pot testa pe reteaua mea (ei ziceau ca nu facea contact un sim, eu le-am zis ca pica semnalul pe ambele, asa ca au zis ca nu ma contrazic dar cum nu pot testa pe retelele mele, imi dau banii inapoi), mi-au dat bani in plus inapoi, facind refund pe pretul intreg. Misto treaba, nu? Ia sa vad... ce gasesc misto la 350 RON - https://www.chinavasion.com/......martphone/
Cam pe-acolo.

| JustMeForever3 explică (pentru MultiCore):

Si ce ti-ai lua?

| JustMeForever3 explică (pentru MultiCore):

Am un s3