| Mihai7521 a întrebat:

Azi, la fotbal, m-am impiedicat si am cazut pe partea unde aveam telefonul ( mentionez ca nu am cazut direct ci m-am rostogolit putin pe buzunarul cu telefonul, plus ca aveam pachetul de tigari peste el), asta fiind recent acum 1 ora, si de atunci blitul sta pornit si telefonul e inchis si nu se mai deschide. Am scos tot din el, bateria, cartela si cardul de memorie si le-am pus iar, tot nu se deschide. Singurul lucru pe care l-am observat la el este ca blitul devine mai luminos atunci cand sta la incarcat, atat. Ce as putea sa ii fac? Telefonul este un Samsung Galaxy Core Prime. Am incercat si trucul acela in care apesi butonul de power, home si volume up sau down, fara niciun rezultat... Nu are absolut nicio urma de uzura, in sensul de ecran spart/crapat, sau orice altceva. Ma gandeam sa il las toata noaptea cu blitul aprins pana se descarca bateria si sa il incarc si sa il deschid iar, dar nu stiu ce sa fac. As vrea sa nu imi raspundeti cu chestii de genul,, Du-l la un service" pentru ca nu prea am bani momentan si as vrea sa primesc sfaturi de la cineva care a mai patit ceva asemanator cu telefonul. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Circuitele din telefon nu prea se zdruncina, cred ca e mai rau de atat, doar daca il desfaci sau il duci la un service iti vei da seama de la ce e problema, ca e evident ca e una hardware.
Nu inteleg de ce totusi iti functioneaza blitz-ul desi telefonul este inchis, e o problema de la el dar nu stiu daca poate fi scos; daca nu pot cei de la service sa il scoata va trebui oricum toata placuta aia schimbata, iar aia valoreaza cam cat tot telefonul.
Eu cand am pierdut un telefon acum cativa ani si nu aveam deloc bani sa cumpar altul sau sa il repar am primit de la rude unul d-ala mic cu sina si taste, dar a mers cateva luni de zile. laughing
Apoi am luat un rateu de Samsung mai vechiut second-hand, acum la partea de second-hand e rai fiindca telefoanele astea noi nu mai sunt asa de nasoale ca inainte, poti gasi unul aproape nou-nout la un pret mic. happy

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că cu durere în glas trebuie să-l declari oficial decedat

| Mihai7521 explică (pentru sierra1):

Nu prea cred. Inca mai da cateva semne de viata, trebuie dus la un service ceva, s-or fi zdruncinat circuitele de la piesele telefonului si trebuie verificate de tipii aia de acolo, probabil.