| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce parere aveti de Orange si Vodafone? Care este cea mai buna retea? Sunt pe Telekom si imi cade semnalul imi sta pe,, doar apeluri de urgenta" si o ora daca nu repornesc telefonul, am fost la Orange mi-au cerut 75 lei pe luna cu totul nelimitat iar la Vodafone 73 lei, ce retea ma sfatuiti sa aleg?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

"cea mai buna" este chestie subiectivă, pentru mine cel mai bun este Vodafone prepay, plătesc 30 de lei/luna.

| dinaprilie a răspuns:

Orange cartela minim 5 euro si esti aranjat.

| Yuoia a răspuns:

Ai pus intrebarea sub diferite forme de vreo 11 ori. M-am plictisit sa mai numar.
Insa daca trebuie sa repornesti telefonul, la tine aparatul (telefonul) e defect, nu reteaua.

| anonimg a răspuns:

Vezi sa nu fie telefonul de vina, deoarece cele mai multe telefoane au semnal slab la telefon pentru ca aceasta este calitatea lor. In zone cu semnal slab se va da pe fata calitatea semnalului (telefonului), nu in mijlocul orasului.
Nokia este cel mai bun telefon in privinta semnalului; dupa el urmeaza Samsung.

Reteaua cea mai buna este aceea care are cel mai bun semnal in zona ta. Pentru ca unele retele au acoperire buna intr-o zona, dar in alta zona acestea pot fi slabe. Trebuie sa intrebi localnicii ca sa iti poti da seama ce retea are cel mai bun semnal in zona (sau sa iti cumperi cate o cartela de la fiecare retea, sau sa consulti harta asta: https://www.aisemnal.ro/home ).

Dar daca trebuie sa repornesti telefonul, atunci eu cred ca principala problema este de la telefon.
Mai exista si amplificator semnal GSM 4G / 3G, dar este scump unul:
https://www.iuni.ro/......-2425.html

Sau una mai ieftina la care recomand sa contactezi telefonic vanzatorul si sa intrebi pe ce retea functioneaza una ca aceasta:
https://www.mivarom.ro/......dbi-p-9273

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am Orange din 2006 sau 2007. Nu am ce le reprosa, stau foarte bine cu semnalul, iar internetul are viteza mare, nici nu observ cand nu merge wifi-ul...