| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa Aleg Android sau IOS?

Răspuns Câştigător
| raz0000001 a răspuns:

De obicei telefoanele Android ofera cat pretul, ai flexibilitate, fara restrictii si prostii, ii faci cam ce vrei.

La iOS, iPhonele valoreaza pretul pe jumatate, si de fapt faci ce vor ei.

| anonim_4396 explică (pentru raz0000001):

Multumesc!

20 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Daca Steve Jobs era inca in viata, raspunsul meu ar fi fost IOS. Acum, compania s-a orientat mai mult pe profit decat de utilizator. Totusi, produsele IOS au o securitate foarte buna.

Android au preturi foarte bune. Gasesti usor dispozitive de pret mediu cu specificatii aproape de top.

Alegerea mea ar fi Android.

| raz0000001 a răspuns (pentru PainTech):

Si Android, si Windows, si in 2018 toata lumea are securitate buna. Atata timp cat nu te duci pe lucruri foarte dubioase si ai un pic de constiinta cand ceva arata fals, n-ai cum sa iei vreun virus.

| PainTech a răspuns (pentru raz0000001):

Adevarat, 80% din pagubele produse de malware sunt din cauza utilizatorului, nu a platformei.
Totusi, studiile arata ca peste 90% din virusii informatici ( pentru telefoanele mobile ) au ca obiectiv vulnerabilitati de pe sistemul de operare Android. Desigur, asta e si pentru ca Android este mai mult utilizat decat IOS.

Aplicatiile din App Store sunt testate mult mai bine impotriva malware decat pe Android.

Android este conceput in principal pentru libertate, nu pentru securitate.

| raz0000001 a răspuns (pentru PainTech):

Amandoua, doar am primit patch de la Google pentru securitate. Iti zic eu ca nu gasesti virusi pe Google Play.

| PainTech a răspuns (pentru raz0000001):

Acum nu stiu care e situatia. Stiu doar ca au gasit rootkit-uri, miners si alte aplicatii daunatoare deghizate ca software in trecut.

| raz0000001 a răspuns (pentru PainTech):

Probabil...

"Adevarat, 80% din pagubele produse de malware sunt din cauza utilizatorului, nu a platformei." Nu descarci nu stiu ce aplicatie oricum...si plus daca vezi ca iti descarca bateria repede sau merge prost...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul iPhone care merita luat acum e SE-ul pentru cine vrea telefoane mici ca dimensiuni si la pret mult mai redus fata de acum 2 ani, dar performantele nu sunt chiar modeste, cat de cat sunt actuale pentru un user de rand nu prea pretentios.
De aceea si eu mi-am luat unul. Strict ca OS mi se pare mai bun decat Android, mai ales in ce privește consumul de resurse.
Bine, in paralel mai tin si un Android. Am avut si Windows Phone care mi-a placut foarte mult dar din pacate a fost abandonata platforma si nici telefoane nu se mai fac. Pentru mine ăla rămâne nr 1.
Dar dpdv pret-performanta si customizari, aplicații, tot Androidul bate.

| Doja a răspuns:

IOS pentru securitatea datelor, calitatea aplicatiilor, pret f mare

Android daca nu te intereseaza securitatea datelor, dar vrei ceva mai ieftin

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Doja):

Doar pentru ca iOS nu insemna ca Android este mai prost.Acum in 2018 toate o securiate foarte buna.Pe langa asta Android-ul il modifici cum vrei tu, astfel incat sa-tiu fie pe plac, pe cand la iOS faci NUMAI ce vor ei si ai restricrii peste tot.La Android cand sa zicem ca telefonul tau nu mai primeste update-uri si vrei si tu o versiune mai recenta de Android, DEBLOCHEZI BOOTLOADER-ul (da, deci fara el nu poti sa-i modifici OS-ul ca sa scapi de FRP sau ce conturi o mai avea telefonul) si iti poti schimba Android-ul cu ceva mai nou cand vrei tu, ceea ce la iOS nu poti.

| Doja a răspuns (pentru Bogdan70001):

Doar telefoanele cu iOS nu pot fi decriptate in acest moment. Androidul nu are acest beneficiu.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Doja):

Pai normal ca nu ca iOS sunt niste jigodii care nu vor sa lase si pe altii sa fac versiuni alternative, tu dc crezi ca in momentul asta telefoanele Android beneficiaza de atatea Custom ROM-uri, pentru ca este Open Source! Si daca tot o ti pe ata ca iOS etse mai bun raspunde si la celelalte argumente ale mele

| Doja a răspuns (pentru Bogdan70001):

IOS e proprietar, Android e open source. Fiecare are avantaje. intr-adevar, cum ai zis tu. ca poti sa-ti pui versiuni noi, programe necertifiate etc. Asta e un lucru bun daca stii ce sa faci cu mobilul. 99% din utilizatori nu fac asta.

In schimb 100% pot beneficia de intimitate.

Inteleg de ce se foloseste Android si de ce se foloseste iOS. Raspunsul meu a fost dat centrat pe protectia datelor. Majoritatea oamenilor nu se gandesc insa la acest aspect

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Doja):

Inteleg ce spui,dar ti-am zis nu mai suntem in urma cu cativa ani, cand da, erau destule bug-uri, dar acum o sa-ti dau un exemplu, ttelefonul meu, Xiaomi Redmi 4X, telefon mid range lansat in 2017 (bine eu il am si modificat, dar luam in considerare cu soft-ul lui STOCK nemodificat)
Ce poate sa se intample in cel mai rau caz? Sa-i dea wipe din Recovery si dupa ce? O sa-i ceara Mi Account (sau HUawei ID la Huawei sau Samsung Cloud, parca, la Samsung) si de acolo n-are ce sa mai faca
Sa zicem ca este destept si vrea sa ia un Custom Recovery gen TWRP, n-are cum ca bootloader-ul vine blocat si nu poate fi deblocat decat cu contul utilizatorului.Eu la cum il am modificat nici sa-l inchida nu poate laughing Dar am zis sa dau exemplu soft-ul nemodificat
ideea este ca acum si Android (daca ma intebi) este la fel de Safe ca si iOS, mai ales daca stii ce- sa-i faci, ca atunci nici sa-l sterga nu mai poate

| PaulStudio a răspuns:

Android all the way,
Sunt mai ieftine fata de iphone si fac acelasi lucru, depinde si de buget evident

| Havyna a răspuns:

IOS
Fără discuții!

| AnaEmma a răspuns:

Android. Mie mi se pare mai bine sa alegi Android. Funda? Te rog?

| anonim_4396 explică (pentru AnaEmma):

Ms

| AnaEmma a răspuns:

Android

| ElvisBodea a răspuns:

Diferenta e mai mult in statut, ca performanta si aplicatii sunt aproape identice, dar IOS costa mai mult decat Android pentru ca incearca sa se diferentieze. Daca vrei pret/performanta mergi pe Android, daca vrei sa iesi in evidenta mergi pe IOS.