| Zuzumilk26 a întrebat:

Cine are card Monese sau Revolut? Ca veau sa imi fac si Eu si nu stiu cum si daca este de încredere.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai mesaj privat.

| Wr3nch a răspuns:

Am revolut si sunt foarte multumit.

| Zuzumilk26 explică (pentru Wr3nch):

Si in cat timp ți-a ajuns cardul acasă?
Ai primit cei 50 de lei cadou dupa ce ai facut prima plata?

| unicka a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Cam 2 săptămâni a durat la mine. In maxim 24 de ore dupa prima tranzacție iti intra 5 euro

| Zuzumilk26 explică (pentru unicka):

Si trebuie să alimentezi contul cu bani?

| unicka a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Da

| flixbuster a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Cei 50 lei se primesc dupa ce se DECONTEAZA prima plata nu dupa ce faci prima plata. E o diferenta importanta, scrie clar la ei pe site daca citesti (si intelegi).

| flixbuster a răspuns:

Sfat: daca furnizorul de servicii nu e in aceeasi jurisdictie cu tine, foloseste cu atentie. Cu alte cuvinte, daca tu esti in Romania si Revolut e in UK, daca iti fac o nefacuta, trebuie sa ii dai in judecata in UK. Nu te lua ca au marketing si o pupaza si trei vanzareti angajati in Romania - aia e frectie in caz de probleme legale. Vezi unde zice ca ii poti da in judecata in caz de probleme care nu se solutioneaza pe cale amiabila.

Acestea fiind zise, Revolut e ok pentru rulat sume mici (gen sute de lei sau euro) fie ca portofel virtual fie pentru schimb valutar la calatorii in afara (unde e chiar genial, partea cu multi-currency e foarte tare, face bancile traditionale de rusine - incearca sa-ti deschizi la o banca traditionala card/cont in NOK sau PLN, de exemplu).

Invata sa folosesti setarile de securitate pentru cardul fizic (activare geo-locatie, dezactivare banda magnetica/retrageri ATM/on-line), nu-l folosi niciodata pentru plati on-line (fa-ti card virtual pentru asta si tine-l dezactivat tot timpul mai putin cand faci plata on-line). Nu-ti transfera tot salariul pe Revolut, nu incasa banii pe vanzarea casei sau masinii pe Revolut ca o sa te trezesti cu contul blocat - sistemul lor anti-frauda (cu reguli obscure si secrete) o sa ti-o traga big-style si o sa plangi pe net ca nu-ti poti folosi banii (vezi partea cu sute lei sau euro de mai sus). Echipa de suport o sa te plimbe ca nu stiu ce sa-ti zica pentru ca echipa anti-frauda nu stie sau nu face fata.

Asa, la ce mai e bun: folosit ca portofel virtual (adica platesti cam orice cu el) vezi pe ce prostii dai banii intr-o luna folosind analytics). Daca mai au si prietenii Revolut nu mai stai cu ia 4 lei, da-mi 2 lei, n-am marunt.

La ce sa mai fii atent: la ce banca ai card-ul din care faci top-up (daca esti in Romania vezi ca e un thread pe Softpedia cu bancile ok cu Revolut) ca sa nu te trezesti cu dubla conversie valutara, fa top-up-ul doar de pe card de debit si intotdeauna fa top-up pe Revolut doar in aceeasi moneda in care este cardul ca sa nu ti-o traga banca la tranzactie cross-currency.

Cred ca ajunge.

| 4ndr33y a răspuns:

M-am inscris la Monese, l-am primit prin posta cam in 10 zile, am primit 15 euro la prima tranzactie iar apoi am invitat alte 4 pers cu referinta mea, asa ca am ajuns in total la 70 euro moca. Mi-am cumparat boxe 5.1 si am platit facturi. Toate asta in Noiembrie, pe oferta veche.

| unicka a răspuns:

Eu am Monese dar nu mi-a dat 20 de euro cum e reclama. Mi s-a dat 4.95 la inscriere si cand a venit cardul mi-a tras, mi - transferat soțul 2 euro si cand am facut cumpărături am mai primit 5 euro. Am sunat la ei sa vad care e treaba de nu imi da 20 si mi s-a explicat că dacă voi face cumpărături, tranzacții, plăți facturi etc de pe card in valoare de 500 abia atunci imi vor da 20 de euro.