| Anonimous5 a întrebat:

Cum pot sa fac Root la telefon fără PC?

Răspuns Câştigător
| gabriel2004o a răspuns:

Salut!
Am mai rootat telefoane, unele se rooteaza mai greu, altele mai usor.
Cea mai simpla metoda de a roota un telefon este de a instala aplicatia Kingroot(nu este pe magazin play) si cum intri ai buton de pe care se rooteaza direct telefonul.
Dar recomand sa instalezi de pe magazin play aplicatia root checker.De acolo poti vedea ce nivel de dificultate are un telefon pentru a-l roota.
Dar trebuie sa te avertizez daca instalezi root sunt si unele consecinte:se opresc actualizarile de sistem(in cazul meu asa s-a intamplat), poti deteriora anumite functii ale telefonului daca umbli pe unde nu trebuie, etc.
Noroc cu aplicatia mie mi-a mers si sper sa iti mearga! Daca ai probleme imi poti raspunde la intrebare ca sa te ajut.O zi faina!

| Anonimous5 explică (pentru gabriel2004o):

La un Samsung Galaxy j5 2017 as vrea sa ii fac

| JicaContra a răspuns (pentru gabriel2004o):

Te-am prins, asa ca intreb:
Samsung galaxy S8 plus updatat cu Android 9, poate fi root-at fara downgrade la Android 8?
am cautat de mi-a venit acru si nu am gasit solutie, partial imi place Android 9, si nici nu prea as vrea odin si downgrade, insa deja telefonul e destul de vechi ca sa manance rahatul de rahat cu terminat bateria pentru ca e prea vechi, asa ca cu toate ca deja are Android 9, deja refuz orice update de vreo 3 luni

PS am facut update la Android 9 pentru ca am lasat update-urile la aplicatii active iar M0THER PH00CKING PH00CKER "Samsung experience" din Samsung interface dadea crash continuu

| Maxxxi a răspuns (pentru JicaContra):

Din ce stiu Rootul nu da downgrade la Android doar intrerupe aparitia update-urilor viitoare.

| Anonimous5 explică (pentru gabriel2004o):

Cand vreau sa instalez Kingroot imi zice ca este blocată de play protect.

| JicaContra a răspuns (pentru Maxxxi):

happy
din cate stii tu... poti sa faci root la s8+ cu Android 9?
problema NU e ca root da downgrade, ci ca NU exista root pentru s8+ Android 9, decat DACA faci downgrade la Android 8 mai intai (pentru ca exista NUMAI pentru Android 8)

deci, daca stii root pentru s8+ Android 9 te rog MULT sa imi dai link, MULTUMESCwinking

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Intra din nou si cand apare acel mesaj apasa pe "Mai multe " si o sa apara o extensie cu mesajul "Instalati oricum(nesigur)"

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Am mai gasit o aplicatie. Kingo root. Si acea sa instalat

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Daca fac Root pot sa imi pun Android stock?

| Maxxxi a răspuns (pentru JicaContra):

Salut,nu am avut S8+ pana acum, nu sunt sigur pe ce site-uri ai cautat tu dar am gasit un site pentru S8+ Android 9(ai nevoie de PC/LAPTOP si telefonul sa nu fie varianta din US)

https://highonandroid.com/......d-9-0-pie/

Ai grija deoarece acest tutorial o sa iti stearga toate datele de pe telefon, fa un backup sau salveaza datele pe laptop sau altundeva.

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Am instalat aplicația. Pe ce trebuie să apas că sa fac Root?

| JicaContra a răspuns (pentru Anonimous5):

NU
nu are nici o legatura
din cate vad eu Android stock e un OS
deci trebuie sa modifici mult mai mult decat doar sa faci root ca sa pui ala (trebuie sa modifici loaderul)

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Pe J5 va sterge toate datele?

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

O sa ai nevoie de o alta sursa de pe care sa instalezi sistemul(un laptop/pc).

| JicaContra a răspuns (pentru Maxxxi):

Mercic, backup-ul nu e o problema, insa m-am decis sa fac root si nu am gasit decat pentru Android 8

asa ca multumesc, in seara asta sunt PREA obosit, o sa incerc maine... CHIAR MULTUMESCwinking

| Maxxxi a răspuns (pentru JicaContra):

Cu placere happy. Noroc!

| JicaContra a răspuns (pentru Maxxxi):

PS telefonul meu e varianta China, luat din rrrrominica, dar tot varianta China, deci nu ar trebui sa fie o problemawinking

| Anonimous5 explică (pentru gabriel2004o):

Pe aplicația Kingo Root imi scrie one click root.

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Vino in privat pe TPU

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Da,nu pot sa iti dau mesaje momentan, apasa pe One Click one root si asteapta, o sa dureze ceva 20+ minute. Apoi o sa se dea un restart si cam asta e, ai un telefon rootat.

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Imi zice ca statusul de membru junior nu imi permite sa trimit mesaje.

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Da,am vazut ti-am dat raspuns mai sus ccu ce sa faci, e simplu.

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Se vor sterge datele din telefon?

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Nu,doar sa o sa se rooteze si atat.

| Anonimous5 explică (pentru gabriel2004o):

O sa se blocheze telefonul daca ii fac Root?
Ms pentru tot!

| Maxxxi a răspuns (pentru Anonimous5):

Nu,am facut root si pe un telefon cu aprox 400 mb ram si nu s-a blocat.Pe galaxy j5 nu cred ca o sa ti se blocheze.

| Anonimous5 explică (pentru Maxxxi):

Ok. Multumesc

27 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

Recomandabil ar fi SuperSU ca sa nu ai probleme cu telefonul pe viitor ca sunt aplicatii ca KingRoot care iti poate incetini telefonul pana procesorul se va arde(am patit). Se poate foarte usor sa faci rost de TWRP si SuperSU. intri in recovery mode dupa dai flash la TWRP si incontinuare cu TWRP cauti SuperSU si dai falsh si lui si gata