| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa economisesti bateria la telefon pe sistem Android 10?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca la orice sistem: reduci consumul ne-necesar.
- Opresti sau folosesti doar strict cand ai nevoie functiile consumatoare mari de resurse (si energie): Bluetooth, camere, wi-fi, player-e video si audio etc.
- Dupa folosirea unei aplicatii o scoti din functiune, din memorie (vezi aplicatiile ramase in functiune la "butonul" cu2 dreptunghiuri suprapuse).
- Nu stai calare pe internet timp indelungat si mai ales nu pe aplicatii /site-uri cu filme, muzica sau jocuri online.
- Cel mai bine: telefonul il folosesti pentru telefonie. Orice alte destinatii sa fie doar exceptii ocazionale, care se opresc dupa folosire.
- Folosesti functia de "economisire de energie" activata.

| Simpatic a răspuns:

Economisirea de energie nu se face in functie de versiunea de Android (sistem de operare) ci sunt niste reguli, pasi :
- poti dezactiva wireless, internet, gps etc cand nu le folosesti,
- reduci din luminozitatea ecranului,
-nu stai toata ziua pe telefon ci doar cand ai nevoie de el.
Restul le-a zis @Bula