| AliLina2 a întrebat:

cum se poate sa functioneze Android 7.0 pe un procesor Mediatek 6580 vechi de 6 ani si nu merge pe un Snapdragon 801 vechi de 3 ani care e de 20 de ori mai performant? Am vazut de exemplu ca la LG G3 sau Galaxy S5 care au procesor 801 nu merge sa instalezi Android 7 dar acum apar pe piata telefoane la 350-400 de lei care au MTK 6580 si Android 7..cum e posibil?

2 răspunsuri:
| OnePiece a răspuns:

Simplu, ca le e lene producatorilor sa scoata Android mai nou pentru telefoane vechi de 3 ani. Plus ca e si o chestie de marketing.

| OnePiece a răspuns:

Oricum, exista root pentru. Galaxy S5, deci ar trebui sa mearga. Nu procesorul e de vina. Nu stiu de LG G3, dar iti pot numi destule petarde chinezesti la 3 milioane care vin cu Android 7.

Pe cand celor de la Huawei le e scarba sa faca update pentru P9 lite 2016 la viitorul Android Oreo. Ca cica nu e pe lista.