| iustinul78 a întrebat:

Salut TPU!
Daca am un iphone, dar e blocat in icloud, pot sa mai fac ceva cu el?
L-am cumparat de la un bătrân care a uitat parola.
Dacă mă duc cu el la un gsm și îl resofteaza? Adica merge?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce veche-i poanta cu batranul care-si cumpara iphone si nu stie sa-l foloseasca laughing
Daca povestea era adevarata, "batranul" putea sa sune la furnizorul lui de telefonie, sa se identifice si sa i se reseteze parola.

Dar este un telefon furat, deci inutil, fiindca propietarul telefonului a anuntat imediat firma de telefonie si l-au blocat, facandu-l inutilizabil.
Nu ti-l resofteaza nimeni, ca risca puscarie, odata ce telefonul este furat si el face o ilegalitate.

| 4ndr33y a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce vorbesti fara sa cunosti cum stau de fapt lucrurile?

| Wr3nch a răspuns:

Daca e 4s sau mai vechi se poate resofta. Daca nu trebuie schimbata placa de baza cu una de pe un iphone care nu e blocat (gasesti multe sparte) si merge.