| Zuzumilk26 a întrebat:

Daca dau Resetare din Fabrica la Samsung S9 Plus o sa își revină bateria cum era înainte?
La J5 2017 cand am dat resetare bateria ținea mai mult.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La ăla s-au sters aplicatiile instalate de tine dupa resetare, de-aia te tinea mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa nu faci prostia asta, ca blochezi softul telefonului, si după aceea trebuie dus in servis, trebuie o baterie nouă

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai cumva porcarii instalate care iti sug din baterie, da.

| anonimg a răspuns:

Nu, nu isi va reveni.
O baterie se consuma mai putin doar daca softul (Android-ul in cazul de fata) este facut sa consume mai putine resurse. Acest aspect este influentat si de un procesor mai bun.
O baterie se uzeaza mai repede odata cu trecerea timpului, fie ca este folosita, fie ca nu; si cu atat mai mult cat este descarcata si incarcata des.
De aceea recomand la achizitionarea unui telefon sa se tina cont in primul rand de baterie, si la urma de procesor, si altele. Deci noi nu trebuie sa fim fani unei marci anume.

| Zuzumilk26 explică (pentru anonimg):

Il am de 1 an și 4 luni și îl încarc des ca ma uit pe yt mult.

| gelu1970 a răspuns:

Nu

| zilog a răspuns:

Cum sa devina din nou fată mare!? Acolo este un acid sulfuric plus o soda caustica plus alte elemente cum ar fi nichel argint care astea se uzeaza se neutralizeaza se consuma nu mai emit electroni!
Dacă îți reușește cu restartul am și eu o prietenă cam largă și te plătesc bine să îi dai șî ei restart!

Ca să nu îți mai consume bateria dezisntaleaza absolut toate programele de care nu ai nevoie!
in afara de asta vezi ca ai de la Microsoft tot felul de porcarii care stau fara cordul tau pe telefonul tau pe care nu le poti dezinstala
asa ca ma car poti sa le dezactivezi si nu o sa mai porneasca in ram-ul telefonului asa ca nu o sa iti mai consume
INSTALEAZA
NO ROOT FIREWALL
si da voie prin firewall sa treaca doar proramele care au in realitate nevoie de internet
pentru ca multe programe comunica pe internet toata ziua si iti uzeaza telefonul ca sa trimita la baza de date mondiala totul despre tine
VEZI CA AI SI POSIBILITATEA SA ALEGI MODURI DE UTILIZARE A BATERIEI
daca ții mult timp degetul apasat pe iconita de baterie iti apar mai multe moduri
primul este performance
al doilea este unul care consuma mai putin in mijloc
si ultimul de jos iti garantez eu ca te tine bateria 4 zile

Stiu si pe ine ma itnea arcul in urma cu vreo 15 ani dar intre timp asta este viata se mai uzeaza lucrurile

pe mine ma tinea bateria 4 zile cand l-am cumparat
dar acum ma tine 2 zile maxim

sau 1 zi daca pornesc internetul

INCA O CHESTIE FOARTE IMPORTATA ESTE INCARCATORUL
INCA O CHESTE FOARTE IMPORTANTA ESTE SA NU TII INTERNETUL DESCHIS
mereu cand nu ai nevoie de internet opreste internetul
mereu cand nu ai nevoie de bluetooth stinge-l
mereu cand nu ai nevoie de porcariile alea care citesc cartile de credit debit rfid... stingele
mereu cand nu ai nevoie de GPS stinge-l pentru ca iti consuma curent airurea!
daca cumva ai un screenserver din ala care iti tine tot timpul ecranul telefonului aprins fa ceva cu el sa se stinga cat mai repede ecranul sa stea stins pentru ca lumina de la ecran consuma 40 la suta din baterie
da si tu lumina aia mai incet pentru ca nu ai nevoie sa concurezi cu soarele!

| Zuzumilk26 explică (pentru zilog):

Eu am doar incatcatorul original. cablul il am de la promate

| Zuzumilk26 explică (pentru zilog):

Am mai încărcat de vreo 3 ori cu un incarcator wireless de 30 de lei.

| zilog a răspuns:

ASTA SE ÎNTÂMPLĂ DACĂ OAMENII LIPSESC DE LA ȘCOALĂ!
Le lipsesc cele mai elementare cunoștințe despre lumea înconjurătoare!

Acum singura soluție rămâne să încerci o regenerare 14 secunde băgat în cuptorul cu microunde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti să-i dai daca vrei, șterge tot din el și îl face ca scos din fabrică. Deci s-ar putea sa țină și bateria o idee mai bine.

După ce-l resetezi sa urmezi pașii de aici ca să economisești cât mai multă baterie.

https://m.youtube.com/watch?v=TISMqsElfVU

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Edit: sau poți face pasii aia și fără să-l resetezi

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu neapărat, bateria rezista in funcție de cum utilizezi telefonul, de ce aplicatii ai pe el, daca ai aplicatii are iti utilizează bateria chiar daca tu nu le folosesti si de cat de bună mai este bateria. E posibil dupa ce il resetezi, un anumit timp sa ii tina bateria mai mult si dupa sa isi revină la cum era inainte.

| Skarr a răspuns:

Desi am gasit si am dat reset din fabrica la un iphone 6 plus si cumva de la 85% battery health a ajuns la 88%. Nu stiu de ce. Dar teoretic nu are legatura resetarea cu bateria ca bateria ramane la fel de uzata si veche.

| parismaan a răspuns:

Nu.

| b3LLa001 a răspuns:

Nu.