| xGamerZ212 a întrebat:

dacă telefonul meu (Huawei p20) suporta 22w și îl pun doar la 13 are ceva?

8 răspunsuri:
| jj7700 a răspuns:

Nu, doar se va incarca mai incet. Il poti pune la orice port USB, atat timp cat nu folosesti incarcatoare ieftine de proasta calitate. Telefonul isi va regla singur cat curent trage in functie de cat poate livra sursa de putere. 22 W este puterea maxima pe care o poate trage, dar nu e obligatoriu sa ii oferi 22 W mereu. Il poti incarca si la un port USB standard de calculator care livreaza doar 2.5 W, atat timp cat ai rabdare si nu te joci pe el in timp ce incarca.

| sierra1 a răspuns:

Cum adică "(Huawei p20) suporta 22w "?

| PainTech a răspuns:

O sa se încarce încet.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru jj7700):

Si daca foloseste incarcatoare ieftine de proasta calitate se va incarca si mai incet, atita tot. Eventual o sa ia incarcatorul foc/se va topi in functie de cit de sensibil e la fluctuatiile de tensiune din retea. Eu si acum am niste dubiosenii de incarcatoare cu port USB de 5 V si 500 ma de prin 2007 si inca merg. Ca adormi linga ele pana incarci un telefon contemporan, asta e partea a doua...

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Telefonul tau mobil suporta incarcare pana la 22w, ceea ce inseamna ca se poate incarca ori la 22w sau mai putin. Dar nu mai mult! Va incarca putin mai greu, iti dai seama.

| jj7700 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde si de norocul fiecaruia acum. Eu am ars regulatorul de tensiune de pe un iPhone 7 cu un incarcator din asta de care zici tu imprumutat de la un coleg. Problema e ca nu scot curent "curat", ci au mult zgomot/fluctuatii de tensiune si pui presiune pe regulatorul telefonului, care uneori poate ceda si reparatia te va costa sute de lei.

| Frank51 a răspuns:

Se dubleaza timpul de incarcare si in anumite situatii nu incarca. Cel mai recomandat este sa folosesti incarcatorul din pachet, sau daca acest lucru nu este posibil unul cu aceleasi specificatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru jj7700):

Da, dar depinde si de cablu. Sint si cabluri destepte care au ele cip de control al tensiunii. https://chargeasap.com/collections/uno