| Maxxxi a întrebat:

Daca un telefon sta sigilat in magazin sau in depozit in cutie vreun an, scade viata bateriei a telefonului? Cu mult?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Depinde de condițiile la care este supus pachetul/telefonul (dacă se află în preajma unui câmp electromagnetic puternic - radiațiile gama interferează cu bateria(depinde tipul de baterie și construcția), putând afecta electroliții, ducând la degradarea bateriei, de exemplu : ineficiența/descărcare rapidă.

Este o posibilitate, dar nu ar fi atât de observabilă.

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Insesizabil.