| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Salut, TPU, de curând am primit acasă o citație cum că o să fiu dat în judecată, deoarece acum 3 4 ani când mi-a expirat un abonament la Orange, nu am platit ultima factura, aceea fiind de 50 lei și de atunci tot primesc plicuri de genul și sunt curios, ce o sa se întâmple? Adică dacă m-as duc acum să plătesc cat este nevoie, as mai fi dat în judecată?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te da in judecata, cheltuielile vor fi mult mai mari de 50 lei, iar datoria tot va trebui s-o platesti.

| mihai69 a răspuns:

Nu, acțiunea se stinge dacă achiți debitul integral.

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru mihai69):

Și cum se procedează cu penalizările? adică cum și cât mă. penalizeaza pe an, pe luna sau cum o fi

| mihai69 a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Dacă tot „de atunci tot primesc plicuri de genul", ar trebui să scrie în acele scrisori ce și cum ai de achitat; de asemenea ar trebui să scrie și în citație.

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pai si a trebuit sa treaca peste 1000 zile pentru 50 lei,
hai ca esti funny
ca sa te judeci cu ei,
nu mai bine cu 50 lei scapai de ei si de stresu asta si de proces?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Vorbeam despre abonamentele telefonice.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Si la telefonice rds e taticu lor

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Uite parerea mea.Nu va mai faceti abonament in viata voastra.Mergeti si incarcati direct cu credit.Am avut o singura data abonament sin 29 de ani si nu-mi mai trebuie.Le-am platit tot si dupa cand am vrut sa imi intrerup contractul sa nu il mai prelungesc ma puneau sa mai platesc inca 100 de lei.Pentru ce frate sa platesc? Sunt nenorociti, mi-am calacat pe orgoliu, le-am platit 100 de lei si ducase.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Rds merita cel mai mult la orice abonament

| djmikestevenromania a răspuns:

Nu au ce sa iti faca! nu ti-au convenit serviciile si nu platesti. E simplu, aduni facturile si faci calculul, si vezi ce e in plus si la proces te duci cu facturile si ceri expertiza informatica asupra tuturor apelurilor, nu stiu daca iti aproba, dar incearca, sa deonstrezi ca ai fost taxat extra la abonament, depinde si unde ai vb tu. Succes!