| InteractiV a întrebat:

de curand m-am hotarat sa-mi achizitionez un telefon la abonament, la Vodafone, mai exact. Ideea este ca nu prea stiu cum functioneaza chestia asta cu abonamentul si inainte sa ma duc la oamenii aia acolo, as dori sa aflu unele detalii.
Ce acte sunt necesare pentru a trece de pe prepay pe abonament? Iar daca pretul telefonului la liber este undeva la 400 euro, cam ce optiuni as avea de plata la abonament? Trebuie sa platesc vreun avans inainte? Sa raspunda doar cei ce au trecut prin asa ceva si stiu despre ce e vorba, dau funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Lol, eu mi-am bagat net unde stau si nu a fost nevoie de nici o hartie doar adresa. Cel mai probabil fie iti reduce pretul la telefon in functie de cat de scump e abonamentul, fie ai optiunea sa platesti direct la ei in rate pe factura. Desi pentru telefon de 400 de euro nu stiu daca merita ca poti strange banii in cateva luni.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Abonamentul la telefonia mobilă nu este o joacă, el se face pe minimum 2 ani, nu poti renunța mai devreme de 2 ani la abonament, sau daca renunti plătesti, si nu in ultimul rînd un abonament la telefonie se face cu actul casei adică proprietarul casei poate face abonament. Deci in cazul tau daca nu esti proprietar, te duci cu unul din părinti si cu o copie după actul casei se face contract la telefon.

| InteractiV explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu se pune problema de joaca sau ceva, sunt destul de matur, sunt salariat, imi pot asuma si pot fi responsabil de asa ceva, de plata nu se pune problema, voiam doar sa stiu cum functioneaza. Am un tovaras care si-a facut si nu a avut nevoie de nici un act de proprietar, avand in vedere ca statea in chirie.

| InteractiV explică (pentru Wr3nch):

Mersi frumos.

| Wr3nch a răspuns (pentru InteractiV):

Lol, eu mi-am bagat net unde stau si nu a fost nevoie de nici o hartie doar adresa. Cel mai probabil fie iti reduce pretul la telefon in functie de cat de scump e abonamentul, fie ai optiunea sa platesti direct la ei in rate pe factura. Desi pentru telefon de 400 de euro nu stiu daca merita ca poti strange banii in cateva luni.