| Florin_Puscasu_1994 a întrebat:

de curand mi-am cumparat un telefon de la un baiat Samsung galaxy s4 mini. merge perfect dar nu stiu de ce dimineata nu se mai aprinde imi apare pe ecran Samsung galaxy etc. si ramane blocat acolo. de la ce poate fi?

1 răspuns:
| maya1990 a răspuns:

Salut, în primul rând trebuie să-ți aduci aminte ce anume ai instalat ultima oară, și foarte important, să ști dacă telefonul a fost root-at sau dacă mai are OS-ul original.

Poți încerca un safe-boot, prin care telefonul va încărca la pornire numai aplicațiile importante de sistem, ignorând aplicații terțe ce ar putea interveni în secvența de boot. (Analogia perfectă ar fi cu "Safe Mode"-ul de la Windows).

Safe-boot-ul îți va permite să elimini orice altă aplicație terță dăunătoare sistemului, sau aplicații ce nu răspund/blochează telefonul.

Pentru a iniția secvența de safe-boot, telefonul trebui să fie complet închis (power-off), apoi:
1) apeși butonul de pornire
2) Când apare pe ecran "Samsung Galaxy S4 Gt...", apeși IMEDIAT tastele: Volum UP și Volum Down în același timp, până când pe ecranul telefonului va apare prima pagină (una normală cu ceas, imagine, etc)

Acum va apare în colțul stânga-jos "Safe Mode" pe fundal negru.

3) Poți începe operațiunea de "curățare" programe "dubioase"

4) După finalizare, apeși pe butonul Power, și alegi Restart.

5) Telefonul va reporni în regim normal.

6) SUCCES!