| Gimihumulukuakua a întrebat:

De ieri am patit o problema cu telefonul Nokia lumia 800.Cand ma suna cineva,raspund,iar in timpul convorbirii ecranul meu sta stins, nu pot accesa nimic.La fel si cand inchid, trebuie sa astept sa inchida persoana respectiva dupa care se aprinde ecranul! Fundaa

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Mi se pare correct raspunsul lui Alex si s-ar putea sa ai problem la senzorul de proximitate care trebuie dezactivat.

| AlexL28 a răspuns:

Sigur poti sa dezactivezi asta din setari, in prezent telefoanele folosesc senzorul de proximitate ca sa inchida ecranul cand vorbesti la telefon ca sa nu faci ceva cu urechea pe ecran. Chiar si asa, cand iei telefonul de la ureche se aprinde ecranul chiar daca apelul nu s-a incheiat. Unele telefoane nu au acest senzor si ele inchid pur si simplu ecranul cand raspunzi la apel, nu stiu daca e cazul la al tau, dar daca e asa cred ca din setari se poate dezactiva, iar daca merge cu senzorul de proximitate, atunci nu ar avea voie sa ramana inchis dupa ce-l departezi de ureche