| xGamerZ212 a întrebat:

E pericol de virus cu zedge pe Android? Tonurile de apel si imaginile sunt virusate?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tonurile de apel nu se pot virusa, fiindca nu au secvente de programe incluse. Insa imaginile "miscatoare" de tip GIF au asemenea programe incluse in fisier.
Virusarile prin internet rareori se fac prin imagini, mult mai des prin "simulari" de GIF, chiar invizibile, de 1x1 puncte, care se descarca incluse intr-o pagina de internet.
Daca ai un program antivirus instalat (de exemplu AVG Free, gratuit), sunt sanse minime sa-ti virusezi Androidul sau orice alt sistem.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu cred așa ceva

| RedSkyRomania a răspuns:

Buna! Zedge e o aplicație care nu prea a fost infectată cu viruși, deci șansele să existe viruși în tonuri de apel sau în imagini sunt foarte mici, plus că e destul de greu să pui un virus într-o imagine, din vreme ce nu e un program/aplicație. Care e motivul întrebării? Ai întâmpinat probleme?

Dacă mai ai întrebări/probleme legate de tehnologie, poți intra pe http://redskytech.weebly.com/ și vom încerca să te ajutăm.

| xGamerZ212 explică (pentru RedSkyRomania):

Doar din curiozitate...si din teama am auzit la prieteni, colegi ca au virusi etc.

| TheGirl1345 a răspuns:

Nu stiu exact, dar am patit sa mi se viruseze telefonul dupa descarcarea tonurilor de apel si mesaje.