Întrebare recomandată | dghjhfgk a întrebat:

Eu am un telefon iphone 5s care aceste telefoane au baterie lithium-ion.
Ca sa imi protejez bateria si sa imi țină mai mult ce i-as putea face (cum trebuie încărcat telefonul sau la ce temperatura trebuie ținut etc.)
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am de 4 ani un iPhone 4 si nu am avut probleme cu bateria. Mi se descarca asa de repede cum se descarca si la inceput.

Dar sa-i prelungesti durata de viata, trebuie sa astepti de fiecare data sa se descarce complet si tu sa-l incarci pana la 100%. Apoi repeti ciclul pana nu o sa mai ai telefonul.

Se spune ca te va ajuta sa prelungesti durata de viata a bateriei cu destul.

| george001 a răspuns:

La bateriile pe litiu este de fapt CONTRAINDICAT sa fie lasat sa se descarce complet. Teoria asta se aplica in cazul acumulatorilor cu nichel, insa si acolo se recomanda o descarcare completa doar din timp in timp - nu de fiecare data - si are rolul de a combate efectul de memorie, specific DOAR acumulatorilor pe nichel. Acumulatorii pe litiu prefera mai multe descarcari usoare decat putine descarcari intense, iar pentru o durata de viata maxima ar trebui sa il tii intre 60% si 80% incarcare.

| ßhăă_Razvan_1994 a răspuns:

Pai ca sa ai o baterie care " sa te tina" trebuie sa descarci o aplicatie din app store care se numeste " batery saver" sau ceva de genul asta care iti optimizeaza bateria si cand incarci telefonul stinge-l si lasa-l cam 12-10 ore si aprinde-l din nou si vezi daca este full! Funda?

| dghjhfgk explică (pentru ßhăă_Razvan_1994):

Eu ma gândeam sa imi dati niste site-uri

| Dima_Robert_2000 a răspuns:

Aplicatiile alea nu prea fac nimic.Trebuie sa iti incarci telefonul complet si cand este aproape descarcat asa o sa tina mult bateria