| LeganzaMoonwalker a întrebat:

Imi poate spune cineva, rogu-va, de ce cei de la Nokia (sau.Orange) au niste preturi mai. distorsionate?
Adica..am intrat pe site-ul lor, si cel mai scump telefon (in afara de iPhone, desigur) este 920! Adica..imi poate raspunde careva la ce este mai bun 920 Decat S3, Note2, Optimus G sau CHIAR XPERIA Z?
Multumesc neanticipatwinking

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Asta este "politica de marketing" a celor de la Nokia/Orange...

Atâta timp cât vor exista "FRAIERI" care să le cumpere telefoanele ( la acele preţuri exagerate ) ei vor "supravieţui".
Şi sunt destui fraieri...

Tehnica lor de marketing ( şi NU doar a acestor firme ) se bazează pe PĂCĂLIREA consumatorului.
Şi asta e valabil în aproape orice domeniu, nu doar la telefonie.
Asta-i Românica noastră...

Evident că un Note 2 este mult mai performant şi decât un iPhone 5, dar NU toată lumea se pricepe la astfel de detalii.

Toate cele bune.

| LeganzaMoonwalker explică (pentru bursuc001):

Mersi mult happy

| bursuc001 a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

12 răspunsuri:
| MaxKiller911 a răspuns:

Salut! Stiu ca unii spun ca Nokia nu sunt bune, dar eu iti pot spune de ce sunt ele scumpe si de ce se merita sa dai banii pe el (mai ales pe cele din gama Lumia).
Ele sunt atat de scumpe ( Lumia ) datorita faptului ca au windows, un sistem de operare nu prea vazut pe multe device-uri, dar cel mai rapid sistem de operare, gandeste-te daca windows 7.5 Mango era rapid, acesta cum mai e?( Windows 8) Si mai este un motiv pentru care sunt atat de scumpe: sunt printre primele telefoane si aproape cele mai uzuale, ei se bazeaza si pe marketing...
Si iti pot insira cateva motive pentru care poti da banii pe un Lumia sau orice alt Nokia:
1. cele din gama Lumia au windows 8 (foarte rapid)
2.sunt foarte rezistente
3. dupa parerea mea sunt foarte bune si eu as da banii pe ele
4.design-ul (uita-te la telefoanele din 2011 incoace cum ar fi Nokia X7, Lumia 920 etc.)
5.pun piese de calitate in ele

Sper ca te-am ajutat si iarta-ma daca te-am facut sa citesti cam mult big grin
Inca odata eu iti spun ca sunt foarte bune telefoanele de la Nokia, unii dau si 3800 ron pe un iphone care nu e cu nimic mai presus de 920 si e si mai scump, si iti spun ca 920 se il poate invinge pe S3 datorita sistemului de operare foarte rapid. big grin
Salut!

| LeganzaMoonwalker explică (pentru MaxKiller911):

Salut!
Da, eu sunt printre aceia care spun ca Nokia nu sunt 'bune'. Din 2010, de cand Samsung si-a facut intrarea in piata adevarata, s-au dus la fund. Acum au mai revenit, cu ajutorul windows8-ului (7. 5mango nu imi place), si asta chiar imi place.
Dar nu te supara, iti dau un exemplu. NU Am vazut multa lume care sa spuna 'ba eu nu imi iau note2, imi iau lumia 920'. Asta ar fi cel mai tampit lucru. Note2 a fost cateva luni cel mai bun telefon de pe piata. 920 nu a fost niciodata - a fost doar cel mai bun WP8 de pe piata.
TOTUSI, am auzit 'Ba imi iau iPhone5 nu Note2' si desi, nici asta nu mi se pare normal, cu siguranta e mai..normal decat varianta de mai sus'. i5 e pentru business, si..chiar este de nivelul lui S3.
Nu poti sa compari Nokia cu Apple. cei de la Apple fac ei ceva ca telefonul lor sa fie genial, chiar si daca 'pe hartie' sunt praf. Nokia.pur si simplu performeaza la fel ca pe hartie!
Nu poti sa spui ca W8 e la fel de rapid ca iOS7 sau JB4.2.

| MaxKiller911 a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Te pot contrazice:Iphone 5 nu va fi niciodata de ralia lui Samsung Galaxy S3 pentru ca am vazut multe review-uri si nu prea m-a impresionat, nu spun ca este prost ( este un telefon extraordinar), dar in comparatie cu S3 nu prea face mare lucru.
Sper sa nu te fi jignit cu ceva, asta e parerea mea... big grin

| LeganzaMoonwalker explică (pentru MaxKiller911):

Salut!
Stai linistit, nu m-ai jignit cu nimic. Nu sunt cretin sa fiu jignit din cauza unui telefon.
Stiu ca nu se compara, asta este pararea multora. Dar nu degeaba acel telefon este mai scump ca un S3! Nu vreau nici eu sa jignesc pe cineva, dar totusi.(eu sunt fan inrait android) OSul este mai curat si mai rapid decat pe Android. Este mai usor de folosit. Sunt mult mai multe aplicatii. Nu sunt virusuri. Touch mai bun.
Sunt pur si simplu multe lucruri mici, care creeaza ceva mai bun. NU ZIC, eu as alege S3, daca ar fi banii mei, clar, dar ti-am spus. i5 este facut pentru business. Si imi vine sa impusc parintii care le iau la copii telefoane de 50 de milioane. A pus unu o intrebare. Anonim intreaba:
Am un iphone 5 si l-am lovit intentionat de o masina si mi s-a spart ecranul. Credeti ca daca pun folie o sa se repare? Ce sa fac daca afla bunica? I-am mai facut probleme cand mi-am pierdut galaxy S3-ul...
Ce zici? tara de bolnavi mintali

| MaxKiller911 a răspuns (pentru LeganzaMoonwalker):

Salut! Aici sunt de acord cu tine... Iphone 5 este un telefon bun, dar nici eu n-as da banii pe el...E bine sa mai vezi pe cineva normal la cap ca tine big grin
Si DA si pe mine ma enerveaza aia sad

| Paul_Radulescu_1990 a răspuns:

Camera si nu se viruseaza la fel de repe si e mai rezistent

| vlademy a răspuns:

Da au preturile mari. si eu sincer te-as sfatuii sa-ti iei s3 ..merita! nu este mai bun chiar ca s3. doar la ..nimiC!

| victor11 a răspuns (pentru vlademy):

Telurile astea noka lumia sunt mult prea scumpe.nu merita.

| LeganzaMoonwalker explică (pentru vlademy):

Da, stiu ca este mai bun S3, si daca as alege dintre aceste telefoane, As alege Note2, dar nu prea am bani. Vreau doar sa stiu ce uraniu au bagat astia prin acest Lumia de este mai scump ca Note2

| darrio2007 a răspuns (pentru vlademy):

Sa-si ia s3 ca nu este mai bun chiar ca s3? Tu ai scris.Ce vrei sa spui? Ca eu chiar nu inteleg?