| CaPoNNe a întrebat:

imi puteti recomanda un telefon de max5milioane dar vreau sa ara neaparat android si sa fie bun..intelegi ce vreau sa zic Va rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| Cannion a răspuns:

Salut!

Iti recomand Alcatel One Touch 991.
Vorbeam acum o saptamana despre Orange Pasadena, un telefon marca Alcatel si rebranduit special pentru Orange. Daca Orange nu isi baga nasul in el puteam spune ca este un telefon mai mult decat decent la acel pret. Iata ca a venit timpul si lui Alcatel OT 991. Este disponibil doar prin Orange Romania (momentan), de data aceasta fara ca ei sa isi mai bage nasul in el.

Inainte sa incep sa vorbesc despre el, aflati ca l-am achizionat de la Orange Romania acum o luna si am fost nevoit sa il duc in service din cauza unor probleme destul de grave: se bloca alarma si trebuia sa scot bateria iar in convorbiri, cand luam telefonul de la ureche display-ul nu se mai aprindea si telefonul se bloca. A fost schimbata placa de baza si softul. Nu am fost singurul cu problema asta.
Caracteristici

Procesor: ARM V6 de 800 MHz, chipset MediaTek
Memorie interna: 160 MB din care ~ 60 MB liberi pentru utilizator
Memorie RAM: 146 MB
Camera foto: 3.15 MPX, 2048×1536 pixels, LED flash, Geo-tagging, secundara 0.3 MPX
Camera video: Da, captura 480P si 720P. Captura video si pe camera frontala.
Conectivitate: GPRS clasa 12, EDGE clasa 12, HSDPA 7.2 Mbps, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, v4.0 with A2DP, port micro USB
Sistem de operare: Android 2.3.6
Baterie: 1500 mAh
Dimensiuni si greutate: 122 x 68 x 10.8 mm si 131 g

Primul contact cu telefonul

Daca nu scria Alcatel pe el puteam sa jur ca tin in mana un telefon de la HTC high end, mai ales din cauza ecranului mare. Design-ul este unul placut si deloc ieftin. Materialele din care este facut sunt rezistente chiar daca sunt din plastic. In jurul sau avem si un inel metalic vopsit intr-o culoare inchisa. Capacul din spate este tot din plastic si seamana ca textura cu cel de pe SII. Are aderenta buna si nu se zgarie.

Butoanele de volum sunt situate in partea dreapta, jos se afla portul micro USB iar in partea superioara camera frontala, jack-ul audio si butonul de on/off sau stand by. In partea inferioara din fata avem 4 butoane capacitive cam slab iluminate: meniu, home, search si back. Pe partea din spate avem camera foto principala si difuzorul.

Software
Ruleaza Android 2.3.6 Gingerbread, vine cu cateva aplicatii preinstalate precum Facebook, Youtube, Gmail, Google Play, Cloud Backup de la Alcatel, Navigare, Localizare, Harti, Tastatura TouchPal.

Este personalizat de catre Alcatel nu de Orange si arata chiar bine. Ce nu imi place este ca nu pot modifica meniul principal. Acesta merge doar cu scroll vertical. Nu exista functia de pinch pentru a vedea cate ferestre avem. In schimb, trebuie sa tinem apasat pe iconita Meniu si ne vor aparea.

Ecran

Avem un ecran mare de 4 inch, rezolutie 320 x 480. Se descurca foarte bine in bataia soarelui, chiar mai bine decat multe telefoane middle end. Rezolutia nu este una prea grozava dar videoclipurile se vad bine. I-am aratat unui prieten un clip HQ pe Youtube si l-am intrebat ce rezolutie crede ca are. Mi-a raspuns uimit "ce bine reda HD". Nu era HD ci doar HQ. Culorile se vad viu, luminozitatea este la fel de puternica ca cea de pe primul Galaxy Mini dar imaginea este mult mai clara.

Unghiurile de vizualizare nu sunt prea grozave. Se vede decent din toate partile mai putin de sus. Pe langa asta, ecranul se umple foarte repede de amprente si cand este foarte murdar, adica dupa 5 minute de butonat incepe sa nu mai raspunda la comenzi si devine umed. Ciudat…

Sunet

Foarte multumit. Difuzorul nu este atat de mare si de puternic ca cel de pe Pasadena dar se aude clar si avem si bass. Daca aveti casti bune o sa va bucurati de un sunet puternic. Imi permit sa il compar cu Iphone 5 pe care l-am avut in teste. La volum maxim nu distorsioneaza precum Iphone 5 si bassul este mai clar. Good job Alcatel! Castile sunt la fel ca cele de pe Pasadena. Cum ati deschis cutia cum luati castile si le aruncati.

Camera foto

Camera foto principala este la fel ca cea de pe Pasadena si nu difera absolut nimic in afara de blit. Aceasi problema din soft unde ne arata ca putem fotografia la 5 MPX cand ea de fapt este de 3 MPX, aceleasi optiuni de fotografiere in rafala, detectare zambet, panorama, mod de noapte, anti licarire 50 Hz sau 60 Hz, locatie, balans de alb si zoom digital 8x. Cand trec pe camera frontala dispar toate setarile si ca sa trec inapoi la camera spate trebuie sa ies din aplicatie si sa intru iar.

Pe partea video din nou aceleasi caracteristici si setari ca la Pasadena. Trei moduri de filmare: D1 (864 x 480), 720P (720 x 480) si Distanta medie (352 x 288). Cel mai bun mod este D1. Nu va lasati pacaliti de acel 720P pentru ca se vede si aude prost.

Parerea mea

Nu aveam alta solutie cand l-am achizionat si nici nu stiam ce ma va astepta. Sunetul, ecranul si design-ul sunt cele mai bune aspecte. Cele negative sunt din pacate RAM-ul prea mic, memoria interna la fel de mica, camera de o calitate incredibil de proasta si bateria care tine de dimineata pana seara.

Sa va faceti o idee despre ce incape pe memoria telefonului pe langa aplicatiile deja instalate ce nu pot fi sterse: Facebook, YouTube, Gmail, Yahoo! Messenger, Harti. Toate acestea incap la limita si mai ramane putin loc pentru update-uri. Daca vrei sa mai instalezi un joc sau Dropbox de exemplu, trebuie sa scapi de ceva. Eu am renuntat la aplicatia de Facebook pentru a instala Dropbox. Din pacate, nu poti muta aplicatiile pe cartela SD doar daca sunt jocuri.

Navigarea pe internet se face fara probleme. Exista un pic de lag ca pe orice alt device low end dar nu se compara cu Pasadena. Ruleaza repede si se blocheaza doar daca nu ai tu rabdare cu el.

Concluzie

Inainte sa aruncam cu pietre si sa criticam, haideti sa ne gandim ce producator iti ofera un ecran de 4 inch pe un terminal low end? Nici unul! Telefonul costa 109 euro adica un pic sub 500 lei.

O seara placuta sa ai!

| KinekT a răspuns (pentru Cannion):

Tu vorbesti de acest telefon nu?
https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/alcatel-one-touch-991
daca da as putea sa te contrazic un pic
camera este una vga in niciun caz hd (720p)

"this is my frist phone and i think that its quite good i've rooted and installed a lot of apps got 2gb of internal memory fast ram and everything works smoothly. But 3 worst things. 1st is camera 2nd is bad quality of display and 3rd is low ram"

"This phone is the worst phone I have ever owned! With the memeory so low you can't do anything with out it crashing and slowing down ALL THE TIME. The Camera is terrible and even worse at night! It doesnt lock properly and you end end phoning all y."

Niste comentarii adresate acestui telefon.
Poti verifica pe gsm arena
http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_991-4733.php