| xXGaBiXx a întrebat:

In momentul de fata am o cartela micro SIM si sunt pe Telekom, dar vreau sa ma mut pe Vodafone si sa schimb cartela pe nano SIM. Aveti idee daca imi pot schimba reteaua si cartela pe Vodafone dar sa imi pastrez si numarul si contactele pe cartela?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numarul se poate porta de la o retea la alta, daca ti-ai achitat restantele la primul furnizor.

Contactele de pe cartela le poti copia pe telefon, iar ulterior le copiezi inapoi pe cartela sim primit de la noua retea, indiferent de tipul sim-ului folosit.

Salvarea contactelor (la unele telefoane) le poti face si pe cardul de memorie si de acolo inapoi.

In ultima instanta, daca-ti schimbi si telefonul, atunci iti scrii numerele manual, pe hartie sau intr-un document pe calculator...

| xXGaBiXx explică (pentru Bula):

Precizez si ca sunt pe pre-paid. Afecteaza cu ceva lucrul asta?

| GinoLANETTI a răspuns:

Numarul ti-l poti pastra, portandu-te de la o companie telefonica la alta, insa numerele de pe aceasta, nu.