| JakeXDD a întrebat:

In telefon, mi se umple singura memoria.
Nu fac poze, nu instalez nimic.
Oare de ce?

Răspuns Câştigător
| monster62 a răspuns:

E o eroare de soft, asta sa fie clar, ca altcumva nu are cum sa ti se umple memoria "in mod magic"...da-i o resetare de fabrica (daca nu stii cum se face asta, o sa-ti zic acum) :

(in modul cel mai simplu de inteles) :

meniu app -->> setari -->>backup and reset -->> factory reset

(GOLESTE-TI memoria inainte sa faci asta, asta in cazul in care ai fisiere importante pe telefon),

dupa ce faci resetarea de fabrica, nu ar mai trebui sa-ti dea eroarea asta,

daca tot ti se umple automat stocarea, du-l la garantie, ca e o eroare mai serioasa de soft

bafta happy

22 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Sistemul ocupa multa memorie, chiar daca tu ai avea 16 GB memorie interna, la un telefon mai nou sistemul poate ocupa si 6, pe langa alte procese care necesita memorie!
Ia-ti un card de memorie.

| JakeXDD explică (pentru Clorox):

Am telefonul de 8 GB, sistemul ocupa in jur de 3 GB, si am card.

| Clorox a răspuns (pentru JakeXDD):

Interesant, ai incercat un reboot sau o resetare din fabrica?

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru JakeXDD):

Ai mutat aplicatiile pe card?
Sterge din fisierele de care nu ai nevoie sau muta-le pe card...

| TiberiuFasole a răspuns:

Nu stiu.

| tintareco a răspuns:

Instalează-ţi o aplicaţie Master Clean, din magazinul Google Play.

| JakeXDD explică (pentru tintareco):

Nu am memorie sa instalez.

| tintareco a răspuns (pentru tintareco):

Ai afirmat că ai 8 gb din care ai ocupat 3 gb atunci, care-i treaba cu spaţiul? Mai poţi face ceva, deschide fiecare aplicaţie în parte şi dedesubt găseşti opţiunea "goliţi memoria cache" şi aplică.Ţ

| TheSeventhSin a răspuns:

Baiatule stai ca te ajut eu foarte usor.
Itri pe magazin play sau cum se numeste si iei aplicatia Easy Cache sau ceva de genul si iti cureti prostiile alea (E simplu ca buna ziua) Daca te-a ajutat fundita sa vada lumea cum se procedeazalaughing

| JakeXDD explică (pentru TheSeventhSin):

Cu ce sa instalez daca nu am memorie? :/

| filipcrobert a răspuns:

De fapt, are cum să ți se umple memoria "în mod magic". Poate ai căpătat un virus ad, ce îți descarcă fișiere fără a te informa. Încearcă să folosești CM Cleaner, ori un antivirus performant. Există multe întâmplări de acest tip. În același timp, îți pot fi furate datele mobile ori, informațiile personale.
În caz contrar, poate fi memoria cache a aplicațiilor. Spre exemplu, Facebook stochează fiecare scroll pe care îl dai. Messenger, fiecare conversație. La fel și cu restul aplicațiilor; parole, imagini, tot ce țin de acestea sunt salvate. Poți intra în setări > aplicații, să verifici cât spațiu ocupă fiecare. Îl poți curăța, din când în când, pentru a nu mai avea problema.

| monster62 a răspuns (pentru filipcrobert):

Filip, aici iti dau dreptate, trebuie stearsa si memoria cache, aia ocupa mult, sincer sa fiu, nu m-am gandit ca poate avea virusi care ii instaleaza programe fara stire...si-ar putea pune bitdefender (asta daca exista versiune de Android), sau (daca e eroare de soft), sa faca backup la setarile de fabrica

| JakeXDD explică (pentru filipcrobert):

Cacheul il sters zilnic, dar degeaba.

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru JakeXDD):

Sterge si datele aplicatiilor de care nu ai nevoie. gen browsere aplicatii utilitare. etc.
Ai grija la cele sociale. pentru ca vei pierde conversatiile. (nu iti recomand)

| JakeXDD explică (pentru ToANewUnderstanding):

Am sters cacheul la Messenger si nu am pierdut conversatiile, la celelalte nu am cum sterg pentru ca folosesc toate aplicatiile

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru JakeXDD):

Ma refer la 'date aplicatie' nu la cache. in alea is stocate conversatiile.
Ai putea sa dezinstalezi aplicatii de care nu ai nevoie. sau pe care nu le folosesti.

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Daca ai putea fi si un pic mai explicit.
Ti se umple dintr-o data. sau se goleste dupa un anumit timp si se umple iar, ce telefon ai. ca sa stim cum sa ne raportam la situatie...
Se poate sa fie din cauza datelor stocate de browsere. sau de aplicatii care incarca continut de dimensiuni mari. gen you tube, date care in mod normal sunt stere ulterior de catre aplicatie. insa pana la stergere prezinta un exces de memorie utilizata.
Nici cazul unui virus nu este exceptat... incerca niste scanari cu antivirusuri renumite ca AVG, Avira, Bitdefender, si altele ce mai gasesti prin store.

| JakeXDD explică (pentru ToANewUnderstanding):

Nu, mi se umple singura, nu I se goleste. Am Samsung Galaxy Grand Prime. Am AVG drept antivirus.

| monster62 a răspuns:

Fundita? happywinking

| monster62 a răspuns:

De obicei backup-ul la factory reset ajuta la erorile astea de tip software (gen sonor nefunctional, wifi nefunctional etc...), cred ca ajuta si la umplerea stocarii "in mod magic" laughing sa incerci si factory reset-ul, iti va mai relaxa telefonul

| KKTGRS a răspuns:

Am avut si eu problema asta.Cel mai naspa este ca eu mai aveam decat 6 aplicatii care, aparent, ocupau 8gb.Si nu mai puteam sa instalez nimic.Restart din fabrica si dupa nu ar mai trebui sa ai probleme.

| BugleaRaul a răspuns:

Intra in setari la stocare/memorie si o sa gasesti memorie cache pe care o stergi deoarece este memorie care nu iti trebuie