| Supremejordannike2004 a întrebat:

Incarcatoarele de Samsung din China merg ca cele originale?
Dau!

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La incarcatoare conteaza curentul (amperajul) pe care il pot debita.
Regula de baza este: SA NU FOLOSESTI INCARCATOR CU CURENT MAI MARE DECAT CEL ORIGINAL!
(vezi ce scrie pe eticheta, la ma ).

| Supremejordannike2004 explică (pentru Bula):

Daca încărcătorul original are 5V si 2A si eu folosesc un încărcător cu 5V si 3A se va strica bateria?

| Bula a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Da, in timp mai scurt decat cu cel original.
Este recomandat sa folosesti incarcator cu amperaj mai mic, chiar daca bateria se va incarca mai incet.
Eu deseori folosesc un port USB din calculator (500mA) pentru incarcare, chiar daca dureaza 3-4 ore.

| Supremejordannike2004 explică (pentru Bula):

Acesta este bun #Aliexpress RON 4.27 30%OFF | Powstro Mobile Phone Charger EU Plug USB Wall Charger Travel Home AC Adapter for iPhone 5s 6s 7 Plus for Samsung S5 S6 S7
https://a.aliexpress.com/_rwcNGj?

| Supremejordannike2004 explică (pentru Supremejordannike2004):

#Aliexpress RON 4.27 30%OFF | Powstro Mobile Phone Charger EU Plug USB Wall Charger Travel Home AC Adapter for iPhone 5s 6s 7 Plus for Samsung S5 S6 S7
https://a.aliexpress.com/_rwcNGj

| Bula a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Nu-mi place, e prea ieftin (si nu degeaba!)
1. Mai are nevoie de un cablu de incarcare
2. Intrarea este de 12-24V/5A (NU de 220-230V), deci ar fi pentru baterie de masina, DAR are stecher de 220V (conform specificatiilor si pozelor).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Nu se strica breh nimic. Incarcatorul tau de 5/3 are outputul asta MAXIM, nu standard. Atit telefonul cit si incarcatorul au cipuri de control a tensiunii, ca sa nu mai aduc vorba ca exista si cabluri mai rasarite care nu lasa sa circule curentul de-aiurea pe ele si au si alea cate un cipulet de control al tensiunii. Ce zice colegul Bula nu e aberatie, are dreptate. Are dreptate insa la nivelul anului 1990, nu la nivelul lui 2020.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La tine s-au schimbat legile fizicii intre 1990 si 2020?
Cine si cand le-a votat in Parlament? Sau le-a schimbat vreo inginera care da meditatii? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Ce treaba au legile fizicii? In 1990 incarcatorul iti baga maximul si device-ul permitea sa bage, acum ai circuite electronice de control care nu lasa asta sa se intimple. Acum m-am exprimat suficient de clar? https://www.androidauthority.com/battery-myths-688089/

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai ceva habar de electricitate /electronica?
Acele incarcatoare din 1990 au fost calculate astfel ca s-au folosit de un element natural de limitare a curentului: rezistenta interna (al bateriei si a intregului circuit de incarcare).
Rezistenta interna /inseriata de limitare a curentului acum este limitat de condensatoarele inseriate pe circuitul alternativ al intrarii incarcatoarelor (asemanator cu becurile cu Led-uri).
Daca folosesti un incarcator de curent mai mare, atunci "baga" si tensiune prea mare pe baterie, implicit puterea disipata pe ea va fi mai mare. Puterea marita distruge mai repede electrolitul din baterie, iar in cazuri limita gazele emanate pot duce chiar si la explozia lui.

Ar fi bine daca ai studia minim din literatura de specialitate inainte sa faci afirmatii langa subiect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Si acum stii ca sunt incarcatoare care isi ajusteaza automat curentul livrat in functie de dracia la care sunt conectate, nu? In cazul de fata, pe el oricum il va limita cablul...

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

NU cablul, ci condensatorul inseriat limiteaza curentul.
Am scris mai sus.
Cum sa limiteze curentul un cablu, care are rezistenta de cca. 0.01 ohmi? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Daca ai un cablu care nu duce saracul nici 18 W si il pui la un incarcator de 25, ia foc sau incarca mai nasol?

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se poate intrerupe, ca o siguranta fuzibila.

| Panamax a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Este chiar indicat sa fie mai robust.
Telefonul oricum are in interior circuite de protectie si de limitare al curentului de incarcare. Poti sa pui alimentator de 50 A el tot la cat a fost setat din fabrica va face incarcarea.
Daca pui mai mic exista riscul sa arzi alimentatorul.
Bula a dat cele mai idioate raspunsuri la intrebarea asta.

| gabicoo a răspuns:

Dă!

| MihaelaDart a răspuns:

Da, merg foarte bine. Cat si cele de Samsung tot in China sunt facute.

| Supremejordannike2004 explică (pentru MihaelaDart):

Ok. Si va încărca un Samsung Galaxy S9 plus rapid ca cel din cutie?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Incarca. Sotul meu are Samsung S8 si face incarcarea de la un cablu chinezesc luat din targ, cat si de la telefonul meu Xiaomo mi A2.

| Digikey a răspuns:

Fac cam acelasi lucru dar cu risc de incendiu si de defectiuni de 50 de ori mai mare.
Mai bine iti cumperi un telefon mai ieftin daca nu ai bani sa-l intretii cu accesorii de calitate.Dai 3000 de lei pe telefon si te uiti la o diferenta de 5 lei la un alimentator?
De fapt sunt 5 pungi de seminte, inseamna ceva.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Da, va incarca la fel de rapid, dar nu sunt sigure, adica nu vei avea garantia ca te vor tine o anumita buna perioada de timp.

| Supremejordannike2004 explică (pentru împreunăfacembine):

Dar cele de top de pe Aliexpress sunt bune? De exemplu UGREEN

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

UGREEN nu e de top! Baseus, da. Si nu numai. Da breh, sunt bune, dar depinde de la caz la caz. Daca incarcatorul standard de la S9+ e de 25 W (nu stiu exact, asa cred totusi), nu poti cere unei chinezarii de 12 W maxim sa ti-l incarce la fel de repede. Poti sa ai si un Anker de 12-18, ca tot mai lent ca ala original de 25 va incarca. P.S. Nu ii baga in seama pe glumetii astia cu bateriile umflate de la incarcator...

| Supremejordannike2004 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am găsit unul baseus cu 5V si 2.1A este bun? Si încărcătorul original de S9 Plus are 15W

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Mdah, 5*2.1=10.5 W - deci poate sa fie el si Matshushita, ca tot va incarca mai lent ca ala original. Ti-am recomandat incarcator ca lumea, de ce tot revii cu intrebarea asta mereu? Ia unul cu USB+PD cum trebuie si nu o sa ai nevoie sa il schimbi chiar daca iti vei schimba telefonul cu unul de top anul asta sau la anul.

| împreunăfacembine a răspuns (pentru Supremejordannike2004):

Chiar are un prieten UGREEN de pe Ali si l-am intrebat. El zice ca e ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Mai, eu inca am incarcatoare USB chinezesti de prin 2011 de 0.5 A si, lasind deoparte faptul ca incarca in jumatate de zi in loc de 2 ore o baterie, sunt ok. Depinde acum ce intelegi prin ok...winking

| Orhidee99 a răspuns:

Da, incarca dar dupa ceva timp sa va umfla bateria. Eu zic sa nu dai banii pe el, dar alegerea iti apartine.