| ContNmc7 a întrebat:

Ma puteți ajuta in privinta cu telefonul? Am oproblema cu memoria telefonului asa ca am bagat in telefon un card SD. Problema este ca nu pot si nu stiu cum sa bag in card jocurile si aplicatii. Daca stiti o aplicatie sa o instalez, dar pe care a-ți avut-o si voi pentru a putea rezolva problema. Mulțumesc pentru ajutor!

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Intră în setări, la stocare și șterge memoria cache. Ai acolo 1-2 Gb spațiu ocupat inutil. Tot din setări intri la aplicații și ștergi manual datele unor aplicații care ocupă mult spațiu ( gen Adobe Reader )!
Dacă ai un card SD poți muta pe el: pozele, videoclipurile și muzica! Apoi poți reseta telefonul - revenire la setările din fabrică. Așa dispar fișierele inutile care ocupă spațiul de pe telefon!
Succes!

| gelu1970 a răspuns:

Pe card poți muta poze, video, etc.
Nu poți muta aplicații.
De aceea unn telefon e bine să îl cumperi cu memorie suficientă.
Lipsa spațiului de stocare e o problemă în funcționarea telefonului.

| gabicoo a răspuns (pentru gelu1970):

În variantele mai vechi de Android ( Jelly Bean, Kit Kat ) se puteau muta aplicațiile pe un card extern!

| gelu1970 a răspuns (pentru gabicoo):

Aplicații tip Facebook, whatsapp.
Și cu toate acestea tot foloseau memoria internă a telefonului.
Reclama cu "slot pentru sd" e nisip în ochi.
Ceea ce e important la un dispozitiv e memoria internă nu slotul de card.

| Bizon95 a răspuns:

Am un telefon Samsung anti-glont
VECHI, ANTIC SI DE DEMULT
cu 150M (mega nu giga) storage intern
pe ala se puteau muta aplicatii pe card

pe telefoanele noi in schimb, in afara ca fac o imbecilitate absoluta si anume considera cardul ca fiind storage "extern"... ADITIONAL, dar merg pana la ultima imbecilitate: "sdcardul" este montat in storage intern, adica, cu numele de sdcard, ca sa nu poti in nici un caz sa pui aplicatii pe sdcardul real

faza e simpla, un sdcard poate sa fie instabil, storage-ul intern NU

in alta ordine de idei, daca iti rootezi telefonul poti sa faci cam tot ce vrei, chiar, mi-a fost prea lene cand aveam telefon root-at, dar puteam monta sdcardul unde voiam eu cu comenzi linux (insa trebuia sa o bag in startup, si asta trebuia sa studiez... MUUULT PREA LENE big grin )

| NintendoHackers a răspuns:

Mi se pare ca poti sa pui aplicatii pe card doar cu Lucky Patcher.