| Nairda777 a întrebat:

Salut TPU,mi-am blocat ca prostu' telefonul si trebuie sa introduc codul PUK, precizez ca am cartela Telekom.M-am uitat pe net si am inteles ca trebuie sa sun "1234" bun pana aici, dar cu practica nu pot..adica formez numarul dau sa apelez si imi arata ca mai intai trebuie sa deblochez numarul pentru a apela. Funda pentru cel/cea care ma ajuta

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci cu telefonul la cei de la telkom sa il faca ei, ca daca introduci de mai multe ori pinul sau puk gresit, arzi cartela si te costă una nouă, asa mergi la ei si il repară ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ti-i defecta cartela sim.
Daca introduci codul pin corect si totusi nu este recunoscut, atunci dupa trei incercari cere codul Puk. Deseori, dupa introducerea codului Puk cere sa introduci un cod Pin nou si sa-l si confirmi, dar degeaba - iti cere iarasi codul Puk.
In acest caz, mergi la caseria furnizorului tau de telefonie si ii rogi sa-ti dea alta cartela.
Cere-le sa-ti copieze cartea de telefoane si sms-urile pe noua cartela!

| bombita a răspuns:

Codul pui îl găsești pe cartonul unde a venit lipita cartela când ai cumpărat-o. Si ca sa suni la 1234 trebuie sa suni de pe al telefon având în vedere că în al tău este blocata cartela.

| Manea_Razvan_1999_rWCu a răspuns:

Salut, parerea mea este ca mai intai sa stai si sa te gandesti unde ai lasat partea aceea de plastic in care a stat cartela la inceput, acolo vei gasi codul PUK, care este format din mai multe litere si cifre. Degeaba suni singura posibilitate daca nu mai ai acel plastic este sa le spui celor de la Telekom sa iti transfere numarul pe alta cartela, ei nu au cum sa iti deblocheze cartela pentru ca fiecare cartela SIM are un cod unic al sau cu care poate fi deblocata (adica puk-ul), si fi atent nu incerca de mai multe ori la ghiceala ca ti se v-a bloca si numarul de telefon si atunci chiar ca nu vei mai putea face nimic.

| Nairda777 explică (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Cred ca asta voi face, bucata de plastic am aruncat-o ca idiotul la gunoi

| Geanina00078 a răspuns (pentru Nairda777):

Poti face asa : *100# si scrii cifra unde scrie servicii(la mine este 4), iar apoi vezj acolo ca este un raspuns de cod puk scrii cifra codului puk, apoi iti scrii numarul si dai ok.Si l-ai aflat.Asa mi l-am facut eu ieri.

| Geanina00078 a răspuns:

Dai *100# scrii cifra unde este servicii(la mine este 4) si apoi dai pe cifra codului puk, scrii numarul si dai ok.Si l-ai aflat.Asa am facut eu ieri.

| NicolletaV a răspuns:

Pai suna si tu după alt telefon si vezi daca merge dacă nu încearcă tot după alt telefon să dai mesaj mesaj la *100# si pe acolo o să fie o întrebare legată de problema ta. Bafta :*