| FlorinMihai a întrebat:

mi-am luat Samsung Galaxy Ace 2 si problema e ca nu pot sa bag nici un fisier de pe calculator in telefon prin cablu de date. P.S. Am bifat in optiuni "Surse Necunoscute".

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Chestia cu opţiunea "Surse necunoscute" se referă la ce descarci de pe net ( ca să poţi descărca şi de pe alte site-uri, în afară de Market ) - NU are legătură cu "problema" ta.

Apoi, DEPINDE şi ce vrei să copiezi în telefon...

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul :
http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat detalii ( ce şi cum ai încercat, dacă-ţi detectează telefonul, etc. )!

De obicei, este indicat să foloseşti Kies; n-ai precizat dacă ai încercat transfer prin acesta sau cu copy & paste...

| FlorinMihai explică (pentru bursuc001):

Hai pe mess florin_kiss.fm97

| bursuc001 a răspuns (pentru FlorinMihai):

Sorry, Mess-ul e DOAR pentru rude.

Poţi să explici şi AICI care este problema şi atunci ai şanse mai mari să obţi ajutor.

| FlorinMihai explică (pentru bursuc001):

Deci, imi apar doar folderele din telefon si daca incerc sa bag ceva nu merge, intr-adevar am incercat doar prin copy paste. Un prieten mi-a spus ca e de la Aplicatii sa bifez "Surse necunoscute" dar tot asa e...

| FlorinMihai explică (pentru bursuc001):

Mersi mult >big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru FlorinMihai):

Chestia cu opţiunea "Surse necunoscute" se referă la ce descarci de pe net ( ca să poţi descărca şi de pe alte site-uri, în afară de Market ) - NU are legătură cu "problema" ta.

Apoi, DEPINDE şi ce vrei să copiezi în telefon...

Preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul :
http://www.samsung.com/uk/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Toate cele bune.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Trebuie sa setezi acolo la usb nu la surse necunoscute.pA,PA

| ClassyAndSassy a răspuns:

Si eu am acelasi telefon.Descarca Samsung Kies pe calculator si apoi baga cablul de conectare, bafta!