| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Pot pune o placa video AMD R9 370 de 4gb într-un PC cu Ryzen 5 3400G și cu sursa de 450W?
Dau Funda!

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ce te reține?

| Anonimulnegru explică (pentru Frank51):

Vreau sa știu dacă suporta sursa placa asta

| Frank51 a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Suportă chiar și 2 plăci din astea.

| NLS a răspuns:

Daca sursa e Delux, Rasurbo, Rhombutech, sau vreo alta petarda de genul, n-as incerca, desi placa aceea video mai mult de 120-130W nu consuma...
Pentru o sursa cat de cat normala (nu trebuie sa fie de top, nici macar din clasa de mijloc) - da, poti.

| Anonimulnegru explică (pentru NLS):

Este sursa thermaltake

| NLS a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Poti, consumul maxim al sistemului nu va trece de 330-350W in cel mai urat scenariu.
Dar verifica valoarea amperajului pe railul de 12V.
Trebuie sa aiba 24-25A ca sa nu ai surprize neplacute.
Asta vezi pe stickerul sursei, cauta valoarea pentru +12V.

Am un Thermaltake TR2 din 2008 ce inca merge perfect, dupa ce a sustinut multi ani un Core2Quad Q9650 (din pacate o pot folosi doar cu placi de baza mai vechi, din cauza ca nu are mufa cu 8 pini pentru procesor).

| berges234 a răspuns:

Da, poti