| ChrisRK a întrebat:

Telefonul meu (Huawei P Smart 2019) nu reproduce videoclipurile de pe Youtube in ecran complet. Asa este conceput el sau are vreo problema? Se poate seta lucrul acesta din telefon? Nu le reproduce ecran complet in sensul ca marginile raman negre si videoclipul se vede pe o suprafata de. sa zicem 70% din ecran. Multumesc si funda!

Răspuns Câştigător
| Hooligans205 a răspuns:

Trage de margini de sus sau de jos, nu mai știu exact cum e.

2 răspunsuri:
| ChrisRK explică (pentru Hooligans205):

Mersi mult! Credeam ca esti ironic Xd. Chiar credeam ca e defect sau ceva happy

| alinamihoc09 a răspuns:

Toate fisierele video au o caracteristica numita Ratie - adica cat are pe latime si cat are pe inaltime, Asta tine de rezolutia la care este fisierul video creat.

Problemele apar atunci cand ai un fisier de exemplu 16:9 iar ecranul pe care il ai are alta ratie.

Pentru a putea fi redat pe tot ecranul unele softuri trag de imagine dar asta inseamna sa para de exemplu un personaj mai inalt sau mai grasun.

Alte softuri adauga o banda neagra in partea de sus si de jos pentru a unple ecranul si a nu modifica dimensiunile imaginilor.

Pixelii daca nu au fost inregistrati, softul (playerul) nu ii poate intui...inventa.

Sper ca ai inteles fenomenul happy