| Gabriel2606 a întrebat:

Tocmai ce mi-am cumparat un Samsung S20 si am instalat aplicatia AccuBattery. Capacitatea bateriei e de 3880 mAh dar aplicatia zice viata bateriei 98%. Zice aplicatia eronat? Telefonul fiind nou ar trebui sa fie 100% viata bateriei.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu neaparat. Si iti recomand sa te uiti la viata bateriei cu modulul dedicat din AnTuTu sau AIDA64. Alea sunt mai pe felie.

| Gabriel2606 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gabriel2606):

Cu placere! Ca idee, timp de vreo doi ani nu ai de ce sa iti faci griji din cauza asta. Uite, la Xiaomi Mi A1 abia dupa cam 2 ani si jumatate a scazut bateria sub 90% din capacitatea initiala. Au mai trecut vreo 6-7 luni si acum e cam la 1000 mAh (3000 e aia nominala), plus unele probleme care prevestesc moartea ei iminenta (se blocheaza telefonul cand deschid camera sau da eroare la deschiderea camerei, crapa unele aplicatii sau se restarteaza de-aiurea atunci cand bateria ar trebui sa dea putere mai multa, gen jocuri sau procesare intensa).

4 răspunsuri:
| Gigi777 a răspuns:

Poti sa setezi din optiuni la telefon sa-ti apara procentajul bateriei. Nu ai nevoie de aplicatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gigi777):

Gresit! Procentajul ala e raportat la capacitatea curenta a bateriei. Mie acum la Mi A1 cand imi arata 100% asta inseamna cam 1000 mAh. Bateria ca specificatii are 3000. happy