| Maxxxi a întrebat:

vreau sa imi cumpar un telefon nou si am gasit un Huawei nova 5t la abonament Orange in rate (36 roni/luna).Eu imi reincarc cartela in fiecare luna cu optiunea de 5euro, nu ar merita sa iau la anonament? Unii oameni zic ca platesti dublu la abonament dar nu inteleg... Pt 36 roni pe luna si cartela si telefon? Si eu dau deja aprox 30 roni lunar pentru cartela.Sunt putin derutat. As face o greseala daca as lua telefon la abonament?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ratele lunare pentru telefon sunt separate (te costa 36 lei/luna) + abonamentul lunar ales.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu nu cred ca intra in acei 36 de lei pe luna si abonamentul. Este separat, sigur. Daca o sa cauti telefonul pe alte site-uri, sigur il gasesti mai ieftin pe undeva si poti sa il iei in rate si de acolo. Inainte cumparam si eu asa telefoanele, de la compania la care aveam abonamentul si am incetat pentru ca chiar plateam mai mult decat facea telefonul in alt magazin.

| Crackman a răspuns:

Doar dacă următorii 2 ani nu renunți la abonament

| Maxxxi explică (pentru Crackman):

Eu voiam sa am abonament cat timp platesc pentru telefon, e ok asa? Crezi ca nu o sa imi vina pe parcursul primilor 2 ani plati mai mari de 36 roni?

| Crackman a răspuns (pentru Maxxxi):

Dacă nu iesi din țară... Nu ai avea de ce

| cfrtobias a răspuns:

Cred ca trebuie sa fii abonat deja la Orange si dupa cu prelungirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, faci o mare greșeală sa îți iei telefon la abonament. Pana la urma telefonul costa 1300-1400 lei pe liber. Nu este o mare avere în comparație cu ce o sa plătești pe abonament.

| imelenama a răspuns:

La oferta asta ma uit de 2 saptamani, am un Huawei de 4 ani care inca e functionabil dar bateria se descarca repede. Ideea e ca daca vrei telefonul trebuie sa platesti rata telefonului + abonamentul care este 15€. Din punctul meu de vedere abonamentul are un pret mare care in timp va creste cu cativa euro in factura si la finalul celor 2 ani ajungi sa platesti dublu telefonul. Este mai bine sa pui bani deoparte si sa il achizitionezi din magazin si sa iti iei o cartela. Eu am renuntat sa imi fac abonament ca sa il cumpar. Poate in viitorul apropiat sa fie la reducere cu 100-150 lei mai ieftin.