| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa mi iau un iphone X si am auzit ca se ard pixeli repede sau ca se ingalbeneste egranul sau cv de genu, este adevarat? Sau daca imi iau iphone XS tot la fel va face daca e adevarat?

4 răspunsuri:
| achimalexandru95 a răspuns:

Nu merită de pe X pe Xs pentru foate mică diferență de preț. Nu se îngălbenește nimic, plus că ai garanție, nu? Dar garantez că nu se îngălbenește. Atenție! La eMAG o să fie dimineață la 6:30 black friday și au câteva iPhoneX-uri la 3500 de lei. Fii pe fază. Ia aruncă un ochi aici. http://bit.ly/blackfridayeMag

| Rafael2322 a răspuns (pentru achimalexandru95):

Nici nu se ard pixeli aia? Si daca nu, atunci cum uni oameni isi ard pixeli la telefon si chesti? Le scapa ce le fac?

| achimalexandru95 a răspuns (pentru Rafael2322):

Sunt cazuri rare. Dacă era o problemă reală era abordată și mediatizată. Orice pădure are uscăciuni dragule!

| fitosulvostru a răspuns:

Capacitate1
64 GB
256 GB
Mărime și greutate2
Lungime: 143,6 mm
Lățime: 70, 9 mm
Grosime: 7, 7 mm
Greutate: 174 grame
Ecran
Ecran Super Retina HD
Ecran OLED Multi-Touch, de la o margine la alta, de 5, 8 inchi (diagonala)
Ecran HDR
Rezoluție de 2436x1125 pixeli la 458 ppi
Raport de contrast de 1.000.000:1 (tipic)
Ecran True Tone
Ecran cu gamă largă de culori (P3)
3D Touch
Luminozitate maximă de 625 cd/m2 (tipic)
Înveliș oleofob anti-amprente
Asistență pentru afișaj simultan de limbi și caractere multiple
Ecranul iPhone-ului X are colțuri rotunjite care urmează un design curbat superb, iar aceste colțuri sunt incluse într-un dreptunghi standard. Când este măsurat ca o formă standard de dreptunghi, ecranul are o diagonală de 5, 85 inchi (zona de vizualizare efectivă este mai mică).

Rezistent la stropire, apă și praf3
Clasificare de IP67 conform standardului IEC 60529
Cip
Cip A11 Bionic cu arhitectură pe 64 de biți
Cip neural
Coprocesor de mișcare M11 încorporat
Cameră
Camere telefoto și cu unghi larg de 12 MP
Unghi larg: diafragmă ƒ/1, 8
Telefoto: diafragmă ƒ/2, 4
Zoom optic; zoom digital de până la 10x
Modul Portret
Iluminare Portret (beta)
Stabilizare optică duală a imaginii
Obiectiv cu șase elemente
Bliț Quad-LED True Tone cu Slow Sync
Panoramă (până la 63 MP)
Protecție a obiectivului din cristal de safir
Senzor BSI
Filtru IR hibrid
Focalizare automată cu Focus Pixels
Atingere pentru focalizare cu Focus Pixels
Live Photos cu stabilizare
Captare în gamă largă de culori pentru fotografii și Live Photos
Tone mapping local îmbunătățit
Detectare corporală și facială
Control expunere
Reducere a zgomotului
HDR automat pentru fotografii
Stabilizare automată a imaginii
Mod rafală
Mod temporizator
Geoetichetare foto
Formate imagine capturată: HEIF și JPEG
Înregistrare video
Înregistrare video 4K la 24 fps, 30 fps sau 60 fps
Înregistrare video HD de 1080p la 30 fps sau 60 fps
Înregistrare video HD de 720p la 30 fps
Stabilizare optică a imaginii pentru clipuri video
Zoom optic; zoom digital de 6x
Bliț True Tone Quad-LED
Asistență video în ralanti pentru 1080p la 120 fps sau 240 fps
Video time-lapse cu stabilizare
Stabilizare video cinematografică (1080p și 720p)
Video cu focalizare automată continuă
Detectare corporală și facială
Reducere a zgomotului
Faci fotografii la 8 MP în timp ce înregistrezi video 4K
Zoom redare
Geoetichetare video
Formate clipuri video înregistrate: HEVC și H.264
Cameră TrueDepth
Cameră de 7 MP
Modul Portret
Iluminare Portret (beta)
Animoji
Înregistrare video HD de 1080p
Retina Flash
Diafragmă ƒ/2, 2
Captare în gamă largă de culori pentru fotografii și Live Photos
HDR automat
Senzor BSI
Detectare corporală și facială
Stabilizare automată a imaginii
Mod rafală
Control expunere
Mod temporizator
Face ID
Recunoaștere facială prin intermediul camerei TrueDepth
Celular și wireless
Model A1865*
FDD-LTE (Benzi 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66)
TD-LTE (Benzi 34, 38, 39, 40, 41)
TD-SCDMA 1900 (F), 2000 (A)
CDMA EV-DO Rev. A (800, 1900, 2100 MHz)
UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)
GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
Model A1901*
FDD-LTE (Benzi 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66)
TD-LTE (Benzi 34, 38, 39, 40, 41)
UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)
GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
Toate modelele
Wi‑Fi 802. 11ac cu MIMO
Tehnologie wireless Bluetooth 5.0
NFC cu modul citire
Locație
GPS, GLONASS, Galileo și QZSS asistat
Busolă digitală
Wi‑Fi
Celular
Microlocație iBeacon
Apeluri video4
Apelare video FaceTime prin rețea Wi‑Fi sau celulară
Apeluri audio4
Apeluri audio FaceTime
Apeluri voce prin LTE (VoLTE)5
Apeluri prin rețeaua Wi‑Fi5
Redare audio
Formate audio compatibile: AAC-LC, HE-AAC, HE-AAC v2, AAC protejat, MP3, PCM liniar, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC-3), Dolby Digital Plus (E-AC-3) și Audible (formatele 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX și AAX+)
Limită maximă de volum, configurabilă de utilizator
Redare video
Formate video acceptate: HEVC, H.264, MPEG-4 Part 2 și Motion JPEG
High Dynamic Range cu conținut Dolby Vision și HDR10
Oglindire AirPlay, poze și ieșire video pentru Apple TV (a doua generație sau un model mai recent6
Oglindire video și asistență pentru ieșire video: până la 1080p prin adaptorul digital AV Lightning și adaptorul Lightning - VGA (adaptoare comercializate separat)6
Butoane și conectori externi
Volum sus/jos
Sună/silențios
Buton lateral
Difuzor stereo încorporat
Microfon încorporat
Conector Lightning
Baterie și alimentare7
Autonomie mai mare cu până la 2 ore decât iPhone 7
Durată de convorbire (wireless): Până la 21 de ore
Utilizare internet: Până la 12 ore
Redare video (wireless): Până la 13 ore
Redare audio (wireless): Până la 60 de ore
Capacitate de încărcare rapidă: Până la 50% încărcare în 30 de minute8
Baterie reîncărcabilă litiu-ion încorporată
Încărcare wireless (funcționează cu încărcătoare certificate Qi9)
Încărcare prin USB la un computer sau adaptor de alimentare
Senzori
Face ID
Barometru
Giroscop cu 3 axe
Accelerometru
Senzor de apropiere
Senzor de lumină ambientală
Sistem de operare
iOS 11
Cu funcții și capabilități noi care îți permit să faci mai multe, mai repede și mai ușor, iOS 11 face ca iPhone-ul tău să fie mai puternic, mai personal și mai inteligent ca niciodată.
Vezi ce-i nou la iOS 11

Accesibilitate
Carcateristicile de accesibilitate ajută persoanele cu deficiențe să profite la maximum de noul lor iPhone X. Datorită asistenței în­cor­porate pentru vedere, auz, abilități fizice și motrice, precum și pentru învățare și alfabetizare, poți să te bucuri de tot ceea ce are de oferit cel mai personal dispozitiv din lume.

Caracteristicile includ:

VoiceOver
Zoom
Lupă
Software TTY
Dictare
Schimbare control
Subtitrări
AssistiveTouch
Citire conținut ecran
Aplicații încorporate
Cameră
Poze
Sănătate
Mesaje
Telefon
FaceTime
Mail
Muzică
Wallet
Safari
Hărți
Calendar
iTunes Store
App Store
Notițe
Contacte
iBooks
Pagina principală
Vremea
Mementouri
Ceas
Videoclipuri
Bursa
Calculator
Reportofon
Busolă
Podcasturi
Watch
Sfaturi
Găsire iPhone
Găsire prieteni
Configurări
Fișiere
Aplicații gratuite de la Apple
Pages, Numbers, Keynote, iMovie, GarageBand, iTunes U și Clips sunt preinstalate.

iMovie
Pages
Numbers
Keynote
iTunes U
GarageBand
iTunes Remote
Music Memos
Clips
Căști
EarPods cu conector Lightning
Card SIM
Nano-SIM
iPhone X nu este compatibil cu cardurile micro-SIM existente.
Evaluare pentru proteze auditive
iPhone X (model A1865, A1901): M3, T4
Atașamente e‑mailuri
Tipuri de documente acceptate
.jpg,. tiff,.gif (imagini);.doc și.docx (Microsoft Word);.htm și.html (pagini web);.key (Keynote);.numbers (Numbers);.pages (Pages);.pdf (Preview și Adobe Acrobat);.ppt și. pptx (Microsoft PowerPoint);.txt (text);.rtf (rich text format);.vcf (contact information);.xls și. xlsx (Microsoft Excel);.zip;.ics
Cerințe sistem
Apple ID (necesar pentru anumite caracteristici)
Acces internet10
Pentru sincronizarea cu iTunes pe un Mac sau PC sunt necesare:
Mac: OS X 10.10.5 sau o versiune mai recentă
PC: Windows 7 sau o versiune mai recentă
iTunes 12.7 sau o versiune mai recentă (descărcare gratuită de pe www.itunes.com/ro/download)
Cerințe de mediu ambiental
Temperatură ambientală de operare: de la 0° la 35°C
Temperatură la care nu se poate opera: de la -20° la 45°C
Umiditate relativă: de la 5% la 95% fără condens
Altitudine de operare: testat până la 3 000 m
Limbi
Asistență limbă
engleză (Australia, Marea Britanie, SUA), chineză (simplificată, tradițională, tradițională Hong Kong), franceză (Canada, Franța), germană, italiană, japoneză, coreeană, spaniolă (America Latină, Mexic, Spania), arabă, catalană, croată, cehă, daneză, olandeză, finlandeză, greacă, ebraică, hindi, maghiară, indoneziană, malaieză, norvegiană, poloneză, portugheză (Brazilia, Portugalia), română, rusă, slovacă, suedeză, thailandeză, turcă, ucraineană, vietnameză
Asistență pentru tastatură QuickType
engleză (Australia, Canada, India, Singapore, Marea Britanie, SUA), chineză - simplificată (scris de mână, pinyin, stroke), chineză - tradițională (cangjie, scris de mână, pinyin, stroke, sucheng, zhuyin), franceză (Belgia, Canada, Franța, Elveția), germană (Austria, Germania, Elveția), italiană, japoneză (kana, romaji), coreeană, spaniolă (America Latină, Mexic, Spania), arabă (modernă standard, najdi), armeană, azerbaidjană, belarusă, bengaleză, bulgară, catalană, cherokee, croată, cehă, daneză, olandeză, emoji, estonă, filipineză, finlandeză, flamandă, georgiană, greacă, gujarati, hawaiiană, ebraică, hindi (devanāgarī, transliterare), hinglish, maghiară, islandeză, indoneziană, irlandeză, kanareză, letonă, lituaniană, macedoneană, malaieză, malayalam, maori, marathi, norvegiană, oriya, persană, poloneză, portugheză (Brazilia, Portugalia), punjabă, română, rusă, sârbă (chirilic, latin), slovacă, slovenă, swahili, suedeză, tamilă (scris, transliterare), telugu, thailandeză, tibetană, turcă, ucraineană, urdu, vietnameză, galeză
Asistență tastatură QuickType cu text predictiv
engleză (Australia, Canada, India, Singapore, Marea Britanie, SUA), chineză (simplificată, tradițională), franceză (Belgia, Canada, Franța, Elveția), germană (Austria, Germania, Elveția), italiană, japoneză, coreeană, rusă, spaniolă (America Latină, Mexic, Spania), portugheză (Brazilia, Portugalia), thailandeză, turcă
Limbi Siri
engleză (Australia, Canada, India, Irlanda, Noua Zeelandă, Singapore, Africa de Sud, Marea Britanie, SUA), spaniolă (Chile, Mexic, Spania, SUA), franceză (Belgia, Canada, Elveția, Franța), germană (Austria, Elveția, Germania), italiană (Elveția, Italia), japoneză, coreeană, mandarină (China continentală, Taiwan), cantoneză (China continentală, Hong Kong), arabă (Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite), daneză (Danemarca), olandeză (Belgia, Olanda), finlandeză (Finlanda), ebraică (Israel), malaeză (Malaezia), norvegiană (Norvegia), portugheză (Brazilia), rusă (Rusia), suedeză (Suedia), thailandeză (Thailanda), turcă (Turcia)
Limbi de dictare
engleză (Australia, Canada, India, Indonezia, Irlanda, Malaezia, Noua Zeelandă, Filipine, Arabia Saudită, Singapore, Africa de Sud, Emiratele Arabe Unite, Marea Britanie, SUA), spaniolă (Argentina, Chile, Columbia, Costa Rica, Republica Dominicană, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexic, Panama, Paraguay, Peru, Spania, Uruguay, SUA), franceză (Belgia, Canada, Franța, Luxemburg, Elveția), germană (Austria, Germania, Luxemburg, Elveția), italiană (Italia, Elveția), japoneză, coreeană, mandarină (China continentală, Taiwan), cantoneză (China continentală, Hong Kong, Macao), arabă (Kuwait, Arabia Saudită, Qatar, Emiratele Arabe Unite), catalană, croată, cehă, daneză, olandeză (Belgia, Olanda), finlandeză, greacă, ebraică, hindu (India), maghiară, indoneziană, malaeză, norvegiană, poloneză, portugheză (Brazilia, Portugalia), română, rusă, dialect shanghai (China continentală), slovacă, suedeză, turcă, thailandeză, ucraineană, vietnameză
Asistență pentru dicționar de definiții
engleză, chineză (simplificată, tradițională), daneză, olandeză, franceză, germană, hindi, italiană, japoneză, coreeană, norvegiană, portugheză, rusă, spaniolă, suedeză, thailandeză, turcă
Asistență pentru dicționar bilingv
chineză (simplificată), olandeză, franceză, germană, italiană, japoneză, coreeană, portugheză, rusă, spaniolă
Corectură ortografică
engleză, franceză, germană, italiană, spaniolă, daneză, olandeză, finlandeză, coreeană, norvegiană, poloneză, portugheză, rusă, suedeză, turcă
În cutie
iPhone cu iOS 11
EarPods cu conector Lightning
Adaptor Lightning la jack căști de 3, 5 mm
Cablu Lightning - USB
Adaptor de alimentare USB
Documentație
*Pentru a identifica numărul modelului tău de iPhone, consultă https://support.apple.com/ro-ro/HT201296. Pentru detalii cu privire la compatibilitatea 4G LTE, contactează operatorul tău de telefonie mobilă și consultă www.apple.com/iphone/LTE. Asistența pentru tehnologia celulară are la bază numărul modelului de iPhone și configurația pentru una dintre rețelele CDMA sau GSM.

Spațiul disponibil este mai mic și variază în funcție de mai mulți factori. O configurație standard utilizează între 8 GB și 11 GB (inclusiv iOS și aplicațiile preinstalate) în funcție de model și de configurări. Aplicațiile preinstalate utilizează aproximativ 4 GB și poți să le ștergi și să le reinstalezi.
Mărimea și greutatea variază în funcție de configurație și de procesul de fabricație.
iPhone X este rezistent la stropire, apă și praf și a fost testat în condiții controlate de laborator, cu o clasificare de IP67 conform standardului IEC 60529. Rezistența la stropire, apă și praf nu sunt permanente, iar rezistența poate scădea ca urmare a uzurii normale. Nu încerca să încarci un iPhone umed, consultă ghidul utilizatorului cu privire la instrucțiunile de curățare și uscare. Deteriorarea cauzată de lichide nu este acoperită de garanție.
Apelarea FaceTime necesită un dispozitiv cu FaceTime activat și conexiune Wi‑Fi, atât pentru apelant, cât și pentru destinatarul apelului. Disponibilitatea într-o rețea celulară depinde de politicile operatorului de telefonie mobilă; este posibil să se perceapă taxe pentru transferul de date.
Este necesar un abonament de internet. Apelurile prin 4G LTE Advanced, 4G LTE, VoLTE și Wi‑Fi sunt disponibile pe anumite piețe și prin anumiți operatori de telefonie mobilă. Vitezele se bazează pe rata de transfer teoretică și variază în funcție de condițiile locației și de operatorul de telefonie mobilă. Pentru detalii cu privire la asistența 4G LTE, contactează operatorul tău de telefonie mobilă și consultă www.apple.com/iphone/LTE.
Doar conținut video gamă dinamică standard.
Funcționarea bateriilor depinde de configurația rețelei și de mulți alți factori; rezultatele efective variază. Bateria are un număr limitat de cicluri de reîncărcare și va trebui înlocuită la un moment dat de către un furnizor de servicii Apple. Durata de viață a bateriei și numărul de cicluri de încărcare variază în funcție de utilizare și setări. Consultă www.apple.com/ro/batteries și www.apple.com/ro/iphone/battery.html pentru informații suplimentare.
Testare efectuată de Apple în august 2017 folosind unități iPhone X pre-producție și software și accesorii adaptoare de alimentare Apple USB‑C (model A1540 de 29 W, model A1718 de 61 W, model A1719 de 87 W). Testarea încărcării rapide s-a efectuat cu unități iPhone descărcate. Timpii de încărcare depind de factorii de mediu; rezultatele efective pot varia.
Încărcătoarele wireless certificate Qi compatibile se comercializează separat.
Se recomandă bandă largă wireless; este posibil să se perceapă taxe.