| BUMALL a întrebat:

Vreau să ştiu de ce nu mă lasă să reformatez telefonul meu. Este un Huawei Ascend Y300, l-am primit din Italia de la nişte prieteni şi nu merge să-l reformatez sau să-i fac ceva. Îmi apare că toate programele sunt blocate. La deschidere apare Wind Piu vicini, dau să-l deblochez, şi îmi apar multe erori. Cine mi-ar putea oferi ajutor, ofer fundiţă!

12 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Intra in meniul de recovery (pornesti telefonul cu butoanele Power si Volume Up apasate in acelasi timp, nu le dai drumul pana nu apare meniul). Aici ii dai Wipe data/factory reset + Yes delete all data, si astepti chiar si 10-15 min pana cand termina.

Daca ai facut deja asta si tot ai erori, probabil e o problema mai grava si trebuie resoftat.

| Intruder19 a răspuns:

Cu el stins tii apasat pe butonul volume up + power pana incepe sa vibreze si o sa iti apara meniul recovery si de acolo dai un wipe data si o sa se reseteze.

| RandomStudent a răspuns:

Ai putea sa ii reinstalezi softul( goo.gl/i2mI5w ) sau daca doar vrei sa il resetezi inchide-l, apoi apasa pe butonul de volum+ iar in timp ce tii apasat pe el, apasa tasta de power.Acolo iti va apare un meniu si selectezi "delete user data"(sau ceva asemanator).

| BUMALL explică (pentru RandomStudent):

Am încercat şi la deschidere *după resetare* îmi apare aceeaşi problemă. Apar multe erori în acelaşi timp iar eu trebuie să apăs ok, la nesfârşit. Totuşi îţi mulţumesc de răspuns!

| BUMALL explică (pentru tpuuser999):

Am încercat, nu merge.

| RandomStudent a răspuns (pentru BUMALL):

Atunci reinstaleaza-i softul.Accesezi link-ul pe care ti l-am trimis in primul comentariul, il descarci apoi dezarhivezi packetul.zip si o sa ai un fisier "dload"(care contine un fisier update.app si probabil cust_update.app) pe care il pui in card(sa nu il pui intr-un fisier anume) iar apoi iti inchizi telefonul si apesi simultan pe vol+ vol- si power iar apoi ar trebui sa se reinstaleze automat si reporni dupa.

| BUMALL explică (pentru RandomStudent):

Deci voi avea nevoie de un USB, cu care îl voi conecta la pc, după care intru în datele phone-ului. Am înţeles. Voi încerca, te voi anunţa dacă a funcţionat şi îţi voi declara răspunsul câştigător!

| RandomStudent a răspuns (pentru BUMALL):

Folosesti cardul. Daca nu poti sa il conectezi prin usb folosesti adaptorul pe care l-ai primit cand l-ai cumparat.

| BUMALL explică (pentru RandomStudent):

Îmi apare fişierul cu update.app, de aici îl bag în card?

| BUMALL explică (pentru BUMALL):

Dar nu ştiu în ce fieşier să bag ăla cu update.app... rolling on the floor

| RandomStudent a răspuns (pentru BUMALL):

Pachetul update.app il pui intr-un folder denumit dload pe care il pui in card(fisierul root daca intelegi)

| BUMALL explică (pentru RandomStudent):

Da, pachetul update.app e în folderul dload.