| Mitu_Beto_1995 a întrebat:

Salut tuturor. De curand mi-am achizitionat un telefon (Iphone 4s). Deci el nu este activat si nici decodat. Mai deci teoretic este block sau ceva de genu. Nu prea ma pricep eu la chestile astea, dar as avea nevoie de ajutorul vostru. Am inteles ca se poate decodata printr-o anumita retea Gevey sau Neverlock Dumneavoastra ce imi recomandatii? cum as putea sa fac sa mearga si pe cosmote?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Decodarea oficiala poate costa si 5, 6, 7 10 milioane ca sa devina neverlocked - depinde de retea, daca mai e in contract, daca e blacklisted etc. Cu gevey sim te costa 100 de lei dar nu e o decodare permanenta, va trebui sa nu updatezi softul telefonului ca nu va mai functiona gevey dupa.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu te lua dupa cei care zic ca daca decodezi se duce telefonul in 1-2 ani.Nu stiu ce vorbesc.Telefonul tau cred sa fie inactiv cum spui pentru ca a fost resetat ca cel care la avut sa stearga totul din el.Il poti activa tu chiar daca este codat.Nu iti trebuie nimic decit conectie la internet. Poti folosi ceva wireless de undeva daca stii parola de are parola, sau daca nu are parola atunci poti activa telefonul f usor.Activarea presupune sa il deschizi si sa urmezi pasii de acolo.O sa te intrebe de limba, alegi ce limba vrei.ce tara, si apoi spune sa te conectezi la internet si daca ai unde te conecta atunci alegi ce el gaseste ce retele de wireless si dai join si dupa cam aia e tot telefonul este activat.Adica il poti folosi ca si un ipod asta daca e blocat intr-o retea la care tu nu ai cartela sau nu esti abonat.Asta e tot cu activarea. Daca incerci sa il activezi si totusi nu reusesti pentru ca spune acolo ca serverul este suprasolicitat sau mai stiu eu ce altceva atunci telefonul este blocat.Adica inainte a fost folosit, cineva la decodat cu cidya ori cartele gevey si apoi a incercat sa puna alt iso sau sa faca jaibreack pe el si telefonul sa bocat.Tu trebuie sa incerci mai intii sa il activezi si daca telefonul se duce unde trebuie atunci totul este ok.Sa nu incerci sa ii faci upgrade la alt iso daca este cumva decodat cu cidya sau gevey. Odata ce vezi ca telefonul se activeaza si ar trebuie sa se poata activa fara probleme dupa il poti decoda cu cidya, sim gevey ori il poti decoda cu Apple, dar prin persoane autorizate sau care stiu si au relatii cu apple.Asta se numeste factory unloack si este o decodare definitiva ca si cum ai cumpara telefonul din fabrica asa decodat.Chiar o sa fii anutat de itune ca teelfonul tau a fost decodat cu succes.Ce probleme poti avea daca decodezi cu Apple sau factory unlooack? Absolut nici o problema de nici o natura.Cit te costa? In Romania te costa cred ceva bani buni, dar pe ebay america te costa cam 2-3 dolari atit si nimic mai mult.Ce probleme poti avea daca decodezi cu cidya ori gevey? Atunci cind incerci sa faci upgrade la alt iso o sa ti se blocheze teelfonul astfel incit tu personal nu o sa mai ai cei face si va trebuie sa scoti ceva bani buni sa il poti activa din nou. Sper ca intelegi ceva din ce am batut cimpii pe aici. Daca ai ceva neclaritati ma gasesti pe aici.Simul ala gevey este de fapt o cartela sim care iti deocdeaza telefonul, insa nu este o decodare permanenta este valabila dfoar atita timp cit nu upgradezi la alt iso.De altfel ca si cidya.Deci va trebuie sa cumperi acel sim gevey de undeva, sau poti debloca tu gratis cu cidya.Cauti pe youtube how to unloack iphone 4s si acolo gasesti. Dart cauta ceva care are cidya, pentru ca acum daca scrii in engleza tot ce iti va aparea e factory unloack.Dar e bine si asa ca asa poti vedea cit costa si unde poti face chestia asta.De obicei www.ebay.com dar ebay america. Daca faci singur o decodare este bine sa citesti f atent instructiunile.Si in caz ca faci pe ebay factory unloack cauta sa citesti tot ce scriu aia acolo.Citeste cu atentie cum sa fie telefonul ce iphone decodeaza ei si ce iso trebuie sa aiba si chestii de genul asta.Totul este sa citesti cu atentie si nu o sa ai probleme.Bafta

| Bijutierul1 a răspuns:

Daca il decodezi e posibil sa iti apata probleme, am cativa prieteni cu IPhone decodat si din cand in cand se blocheaza ecranul si din astea si mi-a spus cineva ca tel de genul decodate se duc dupa 1-2 ani oriunde l-ai decoda.

| danyboy02 a răspuns:

Decodatul costa destul de mult aprox 150-200 eur depinde de retea din care provine tel, se poate cu gevey dar nu e indicat sa updatezi softul deoarece apoi nu il vei mai putea folosi normal iar de functionat cu gevey functioneaza ok fara probleme semnal ok