| coadadematura a întrebat:

Salut, urmeaza sa merg in vara asta cu parintii mei cu masina in Grecia si vreau sa pun muzica la masina de pe telefon, pentru acest lucru voi folosi datele mobile de pe telefon. Dar ma gandesc, oare nu voi face cost suplimentar? Sa nu fiu taxat pentru ca folosesc internet pe date mobile in afara României. Precizez ca si eu si ambii părinți ai mei suntem pe abonament Orange, nu pe cartelă. Imi puteti spune cum pot proceda? Am auzit ceva de Roaming dar nu stiu ce inseamna, ce este?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Roaming ul este serviciul oferit de operatorul de telefonie care te lasa sa folosesti abonamentul in afara tarii.
In momentul de fata in cadrul UE in roaming poti folosit un procent din optiunile de net din abonament gratis.

Deci daca te limitezi la netul pe care operatorul ti l refere in roaming nu vei face cost suplimentar.

Ai si varianta de google premium sau spotify care te lasa sa downloadezi muzica si te doare la basca de net pe urma

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Idee mai stupida ca asta... ce ar fi sa iti scoti frumos playlisturile care te intereseaza pentru ascultare offline? Consumi si mai putina baterie asa, pe linga faptul ca nu iti prinzi urechile in roaming si povesti.

| coadadematura explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca esti recalcitrant nu mai scrie nu avem nevoie de tine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru coadadematura):

Nu sunt recalcitrant, puisor, ci vin cu solutii fezabile si de bun-simt.

| coadadematura explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine puisor, dar ai un mod ofensiv de a vorbi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru coadadematura):

Ghinion, deal with it. As prefera ca unul mai destept sa imi zica ca sunt imbecil si sa imi dea sfaturi bune si utile pe care le pot aplica decat sa ma perieze si sa imi zica ce destept sunt.

| Alverto a răspuns:

Am eu ceva mai bun. Cauți melodiile free MP3 download, le descarci scriind numele lor sau linkul de pe YT, și gata, nu mai trebuie' date că le ai descărcate.

| Cksihja a răspuns:

Pune muzica pe stick.

| LittlePoppy a răspuns:

Roamingul te ajuta sa folosesti telefonul si in afara tarii. Daca nu e activat, telefonul nu mai poate fi folosit dupa trecerea granitei.
Dar pentru muzica de ce nu folosesti un suport ca stick, cd?