| SilentRain a întrebat:

Salut, voi va lăsați telefoanele peste noapte la încărcat?
Eu pe al meu îl las, oare asta îl poate afecta?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu procedez astfel. Cică făcând asta poate scădea durata de viata a bateriei. Eu practic de ani pe mai multe dispozitive și nu am văzut mare diferență la baterie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu il afecteaza.
De destui ani telefoanele au un sistem care, atunci cand ajung la 100%, le face sa isi inchida incarcarea, deci nu li se mai supraincarca bateria.

Presupun ca dimineata cand pui mana pe telefon dupa o noapte la incarcat il simti rece, caci nu se mai incarca, chiar daca-i conectat.

Eu il mai las din cand in cand pe al meu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da il poate.
O sa trec peste detaliile tehnice si o sa ajung la... de cand am luat telefonul asta nou, cu ceva inteligenta de a invatat lucrurile pe parcurs, odata am primit un mesaj de la el "daca lasati telefon la incarcat pe perioade lungi de timp, bateria se poate deteriora cu putin".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îmi las telefonul la încărcat peste noapte mereu și nu s-a întâmplat nimic cu el până acum. Nu cred că se poate strica atât de ușor.

| cristian200313 a răspuns:

Nu il poate afecta cu nimic! De ce? Odata ce lasi telefonul la incarcat stiind ca ai vazut ca ai avut 5%, gata il pui la incarcat si te pui la somn, si dimineata te-ai trezit, nu il mai simti cum se incarca, ma refer la temperatura, il simti normal rece, deoarece daca ajunge la 100%, il face sistemul sa nu mai incarce stiind ca are 100%!
Sanatate!

| PainTech a răspuns:

Bateriile cu tehnologie noua nu au nimic daca le lasi la incarcat peste noapte ( de preferabil si cu incarcatorul original ).

Extra :
Mult mai daunatoare ar fi ciclurile de incarcare ( descarci la 0, incarci la 100, descarci la 0 si tot asa ). Totusi un astfel de ciclu e recomandat din cand in cand. Ideal ar fi sa mentii in mare parte bateria in intervalul 40-60.

Asta ar fi ideal, desigur ca nimeni nu face asa ceva din cauza ca nu e extrem de practic.

| GrozzyGroaza a răspuns:

Nu cred eu de cand ma stiu il las noaptea la incarcat si nu am nici o problema (:

| andiceasu95 a răspuns:

Nu pateste nimic odata ce s-a incarcat full telefonul se opreste singur (desigur daca ai incarcator original)

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu da

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, si chiar daca, n-o sa observi vreo diferenta.

| laSoledad a răspuns:

Https://m.youtube.com/watch?v=4i7g0rrEfG4

N-are nimic atata timp cat încărcătorul e original, ceea ce permite "comunicarea" energetica optimă între telefon si încărcător.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Salut, nu-l afectează. Bateriile Li-Ion de la smartphone-uri vin formatate din fabrică, adică nu trebuie să le lași un smartphone nou cumpărat la încărcat 12 ore cum se făcea pe vremuri la telefoanele vechi, pentru că odată ajuns la 100% acestea nu se mai încarcă.

Pe scurt, când telefonul tău ajunge la 100% nu se mai încarcă și nu are ce să afecteze în el, este de asemenea și un sistem de protecție.

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu, nu-l va afecta cu nimic.

Da, in trecut era o problema cu supraicalizrea si altele, dar smartphone-urile (99%) folosesc baterii Li-Ion si acestea cand sunt incarcate full nu mai primesc curent, iar cand bateria va scade la 99% el va primi instant curent ca sa ramana la 100%

Funda?

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Să lași*

| Katte a răspuns:

Ugh..Eu il las si din ultima vreme bateria nu tine mult (in 5 minute ajunge de la 100 la 76 sau ceva de genul) Si telefonul se supraincalzeste foarte repede!
Nu iti recomand!