| Lucasion a întrebat:

Vreau sa imi cumpar de pe eMAG un telefon. Vreau sa il cumpar in rate dar nu am adeverinta de venit pentru ca nu lucrez, insa as avea sa platesc o suma de bani pe luna. Ideea e ca vreau sa stiu daca se poate plati in rate daca ai un card si pui bani lunar pe el

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ceea ce vrei tu se poate cu un card de credit, insa cardul de credit il obtii tot de la banca pe baza adeverintei de venit

| Lucasion explică (pentru suntserios):

Nu lucrez, nu am de unde lua adeverinta de venit

| suntserios a răspuns (pentru Lucasion):

Atunci daca nu ai venituri legale, constante si dovedibile nu poti face credit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lucasion):

Atunci cum poti dovedii ca ai un venit lunar, daca nu lucrezi si nu ai nici un venit?
Practic nu poti dovedii!

Dar, mama, tatal sau altcineva adult din familie, unul care are venit lunar si poate dovedii asta, poate lua o un asemenea telefon in rate, iar tu le poti platii inapoi ratele.

| GdX a răspuns:

Nu prea ai cum. Nu ai venituri lunare stabile nu poti obtine card de credit. Tu daca incerci sa iei cu un oricare alt card, iei doar cu plata integrala.

| urseyul a răspuns:

Da se poate, eu am facut un lucru asemanator ca tine dar l-am luat de la Vodafone, precizez ca cardul de la banca l-am obtinut simplu pentru ca am optat sa imi vina alocatia pe el! daca ai deja unul e perfect!

| suntserios a răspuns (pentru urseyul):

Si ce treaba are cardul de credit prin care poti cumpara in rate si cardul tau de debit? Sa nu imi zici acum ca Vodafone ti a acordat credit prin cardul de debit.

| Lucasion explică (pentru urseyul):

Am un card pe care primesc bursa, am intrat la eMAG sa fac comanda, imi zice sa scriu numarul cardului dar nu pot alege un numar de rate sa pot plati.

| urseyul a răspuns (pentru Lucasion):

Probabil au alta politica, eu am luat din magazin direct, si tipa a facut copie dupa buletin si card atat.