| DeeaCarmen a întrebat:

Salut :-)

Vreau sa imi cumpar un Huawei si as vrea sa stiu daca are probleme cu aplicatiile de la google din cauza politicii lui Trump.
Voi ce stiti? Ati cumparat unul in ultimele 6 luni ca sa imi puteti da un raspuns?

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Buna Carmen

In momentul de fata dispozitivele vandute de Huawei nu au probleme cu aplicatiile din magazin play, si nici pe viitor nu vor avea, desigur, asta pana cand unele aplicatii nu vor mai putea rula cu versiunea respectiva a sistemului Android, insa, intre noi fie vorba, probabil nu vei mai folosi respectivul telefon de cativa ani buni atunci cand se va intampla asta.
Ce e drept, dupa ce expira acel acord, cel mai probabil telefoanele de la Huawei nu vor mai beneficia de update-uri la Android.
Asta e un dezavantaj, insa, daca stai sa te gandesti ca de obicei telefoanele mai vechi de doi ani, nu mai primesc de fel update-uri, nu cred ca ar fi asta o problema.
Probleme ar fi in cazul in care telefonul respectiv are un soft instabil, cu probleme, sau cand unele aplicatii vor putea infectate cu virusi, astfel incat datele tale din telefon vor fi puse in pericol.

PS:Cand te-am mai salutat eu pe tine?

| DeeaCarmen explică (pentru OldSoul):

Crezi ca rezolvi ceva daca ma saluti aproape la fiecare intrebare pe care o pun?

| gelu1970 a răspuns:

Se presupune că cele ce au Android instalat vor continua să aibă aplicații de google.
Cele ieșite recent, cu sistemul de operare propriu al mărcii Huawei nu au play store și aplicații google: maps, gmail, google fotos, etc.
E o bună marcă însă eu nu mi-aș cumpăra un telefon în lipsa acestora.

| Dismally a răspuns:

Momentan nu vei avea probleme cu el dar pe viitor nu se stie, daca nu se va rezolva conflictul comercial telefoanele Huawei nu vor mai putea folosi anumite servicii de la Google. Eu nu mi-as cumpara unul acum, as astepta sa vad ce se intampla.

| Bizon95 a răspuns:

O sa ti se raspunda, ca oricum telefoanele care inca sunt pe piata nu or sa isi piarda Android-ul, insa asta e putin bullpoop pentru ca dupa aia nu or sa mai fie update la Android si nu o sa mai mearga Google Play (v-a trebui sa te duci pe altele cum ar fi acmarket, Aptoide, etc. care pot fi virusate, nu fac update-uri, nu merg, etc.)

eu zic sa mai astepti... 5 zile
https://www.xda-developers.com/google-revoke-huawei-android-ban-blacklist/
pe data 20 ar trebui sa ramana fara Android, iar cuvantul celor de la xda-developers este SFANT cand e vorba de Android (site-ul cu cea mai mare credibilitate in domeniu)

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Ignora-l pe Trump.Cumpara-ti un Samsung, sau Nokia.

| DataScience a răspuns:

De ce nu un Samsung in acelasi pret?

| DeeaCarmen explică (pentru DataScience):

Samsung... o gluma proasta a acestei lumi

| Bizon95 a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Hmm, sper ca nu te superi ca te contrazic
insa cel mai bun producator de telefoane e Apple (cel mai bun hardware) insa mie nu imi place DELOC pentru ca nu are buton de back si cei de la Apple au o politica super nasoala, de care ma lovesc indeajuns de des si sa ma simt ca un copil mic care trebuie dus de manuta la olita angry

insa urmatorul producator cel mai bun de telefoane e Samsung
iar eu am S8+ de 1 an si sunt super multumit de el!
i-am pus husa UAG (Urban Armor Gear) si folie silicon full glue si l-am scapat pe strada si nu are absolut nimic

iar cand e vorba de soft, se spune ca Samsung nu e stabil, insa nu se intampla chiar asa de des, pe telefonul meu am vazut odata sau de doua ori ceva instabilitate, apoi l-am setat sa se restarteze singur odata pe saptamana, si nu am mai vazut absolut nimic de genul asta, iar si Apple e plin de bug-uri cat cuprinde, mai ales ultimul iOS, la care au scos update-uri la fiecare 2 saptamani ca sa corecteze tampeniile "scapate"

asa ca nu stiu ce ai impotriva la Samsung, dar oricum, orice telefon ai lua nou, are garantie 2 ani, in care poti sa vezi ce si cum