| Jigokunokishi a întrebat:

Salut! Vreau să îmi cumpăr un telefon și am un buget de cam 2000 de lei. Ce mă interesează în principal este camera(pozele să fie cât mai aproape de realitate, adică culori naturale, să aibă claritatea cât mai mare, funcție de stabilizate bună la filmat, claritate la selfiuri și panoramă și să aibă un nightmode decent), alt lucru este să se miște cât mai repede și să nu aibă probleme cu blocarea, plus să țină bateria cât de cât. Eu m-am gândit la un Google Pixel 4a, ceva de la Xiaomi sau OnePlus Nord 10. Care credeți că se încadrează cel mai bine? Aș aprecia părerea cuiva care cunoaște binișor detaliile. Mulțumesc anticipat! happy

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Toate telefoanele au ajuns astazi sa traga poze decente, dar nici in 2000 lei sa nu ne asteptam la ce scoate un DSLR totusi. Mai conteaza si aplicatia care prelucreaza pozele, cele implicite sunt destul de ok, dar parca exista o aplicatie open-source care putea scoate poze cat mai apropiate de cele RAW, cu tone de functii de la format pana la comportament.
Un telefon bun are un procesor pe masura, cele de la Qualcomm sunt renumite, iar bateria sa fie de peste 3500-4000 mAh, eventual una de 5000+.
Eu nu-mi pot da parerea, caci ce caut eu nu este neaparat ce cauti tu, deci concentreaza-te pe puncte cheie.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aplicatia se numea Open Camera, este open-source si o folosesc si eu, daca umbli prin setari, poti scoate niste poze in PNG de 12-14MB la o calitate superioara.

| StefanFlorea a răspuns:

P40 lite costa doar 1300 lei si bate toate telefoanele flagship la speed test, iphone 11, s20 ultra etc, e un telefon ieftin cu un processor monstru, la timpul lui fiind al 2 lea processor pe 7nm, baterie de 4200mAh, tine foarte mult avand in vedere ca processorul este pe 7nm, camerele au o claritate foarte buna, dar nu filmeaza 4k, 128gb 6/8gb rami, la speed nu i diferenta dintre 6 sau 8.

| StefanFlorea a răspuns (pentru StefanFlorea):

Atentie! Nu are servicii google!, cam de asta este si foarte ieftin pentru puterea oferita de unul dintre cele mai puternice processoare de la kirin

| StefanFlorea a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=kI95iAQR9PA&t=245s

Aici poti vedea cum bate un iphone 11 pro la speed test, se termina cu 7-5 pentru p40 lite, la final si teste la camera

| StefanFlorea a răspuns (pentru StefanFlorea):

Iphone 11 Pro Max*

| Cosmin38384 a răspuns:

Gp 4a e foarte bun, optimizat bine pe partea de soft, recomand. Si dacă vrei one plus mai bine ia one plus nord simplu