| вσмвση3ℓ a întrebat:

Salut! Vreau sa imi iau un telefon mai bun in sensul sa fie rezistent, sa reziste la cazaturi, il mai scap de la inaltime... Nu prea ma intereseaza pozele asa mult, dar prefer sa ruleze foarte bine.
Vreau pareri, are cineva din acela gros cu carcasa plastic?

Cubot? IHunt? Blackview? Oukitel WP8 PRO?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu reusesti sa tii un telefon in mana fara sa-l scapi, inseamna ca ai o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce telefoane ai spart pana acum? Te-ai gindit la un telefon oarecare cu o carcasa de-aia sanatoasa pentru protectie? Daca vrei rugged, atunci nu iti pot recomanda decat CAT.

| NLS a răspuns:

Din cate am vazut la colegii fratelui meu, IHunt sunt facute destul de bine
insa cum stau pe partea de soft, si cat sunt de fiabile in timp, asta e loterie.

El nu a primit decat un Galaxy XCover 4, caruia i-a spart ecranul in noiembrie, din fericire se poate inca folosi, e doar o singura fisura perfecta, fara mai multe crapaturi.

Husele "military grade" nu protejeaza mereu.
Fratele meu isi ia si telefonul personal pe santier, are un Galaxy S7 Edge, si a avut o husa de calitate de la Otterbox, ea singura fiind 50 euro la data achizitiei.

La o cazatura mai puternica s-a deschis, si fiindca cazuse cu fata in jos, s-a ales cu 3 crapaturi, gen fulger. Noroc ca era inca in garantie extinsa si i l-au schimbat.

Orice ai face, ecranul nu e protejat suficient, daca il scapi, mai ales cu fata in jos.

| GPA a răspuns:

Să reziste la căzături. Rezistența i-o poți oferi inclusiv tu, punându-i folie de sticlă Tempered și husă de protecție.

Orientează-te către telefoane cu sticlă Gorila Glass dacă vrei ceva protecție la căzături.

Cam în ce buget ar trebui să se încadreze telefonul?

| SingleForOne a răspuns:

Am avut Oukitel K10000 max, si-a facut treaba bine ca smartphone, ca orice telefon mid-range. La cazaturi a rezistat super, l-am si aruncat de asfalt cateodata pentru a-i testa rezistenta. Daca nu eram intr-o stare buna, imi permiteam sa-l arunc pe pat sau pe podea (nu am incercat pe ciment), si nu s-a stricat. Cei drept, exteriorul a inceput sa se rupa (pare a fi facut dintr-un material de cauciuc), iar ecranul avea crapaturi, dar numai minore. A trecut 2 ani de zile, si inca functioneaza bine, doar ca touch-ul nu mai raspundea; daca voi repara touch-ul, telefonul inca este destul de bun.
Sper sa te fi ajutat sa ai o parere generala pentru telefoanele Oukitel.