| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vreau sa imi schimb telefonul si asa avea de ales dintre LG g3 ( 32gb 3gb ram), Nexus 5x si HTC one m8s.
Am vrut sa imi iau Nexus 5x, dar nu mi-am mai luat pentru ca varianta cu 16gb avea decat 10gb de stocare fara slot sd card si mi s-a parut aiurea sa mai dau inca 200 de lei pentru 32gb mai ales ca nu au pus card de memorie ca sa te oblige sa cumperi varainta cu 32gb, cand eu am card de 8gb, iar pretul deja sare peste bugetul meu.
Ce sa aleg dintre LG g3 32gb 3gb ram si HTC one m8s, sau alte variante in buget 1000-1200 de lei hai si 1300
In momentu asta LG g3 as alege.
Astept parerei

31 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nexus all the way! Sau un Moto G4. Nu iti lua telefoane ajunse deja la EOL la care nu o sa mai vezi nici un update. Cind iei device-uri pe Android asta e primul lucru la care trebuie sa te gindesti.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si de HTC one m8s?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Are deja aproape un an jumate', lansat cu 5.0 si inca nu a primit Marshmallow. Mort. Vezi ca TabFury stie el ce stie.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cam asa e. deci milt comand de pe amazon https://www.amazon.com/LG-Nexus-5X-Unlocked-Smartphone/dp/B0178GEA04 264eurox4, 5=1188roni, la cacati astia de Romania dau 1400 de lei pe varainta 32gb

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cum mi l comand de pe amazon? mai platesc cv pe langa aia 264euro?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Stai tu calm, e ok 1400 RON. De pe Amazon.com fie nu trimit in Romania deloc, fie o sa platesti TVA+8 RON. Cauta pe Amazon.co.uk si vezi daca iti mai convine sa iei de afara sau nu.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si daca as lua de pe amazon.com, garantie cum as beneficia de ea?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pentru google drive am nevoie de net mereu sa accesez ce am eu acolo?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

NU ai beneficia de nici o garantie, in principiu. De pe co.uk sanse mari sa beneficiezi, cel putin daca cumperi inainte sa iasa UK din UE pe bune.winking
Google Drive desigur ca are nevoie de net, ca nu e stocare locala.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Deci tot de 32gb imi trebuie 10gb insuficient pentru aplicatii+ muzica documente

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ete fis. Oricum mai mult de maxim 15-20 de aplicatii nu folosesti pe bune. Ca instalezi si stai cu 100 de pomana, asta e alta treaba...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

PAi muzica 4-5gb, ce mai instalez inca 1-2gb si poate mai bag un joc mai maricel, mi se pare aiurea sa fiu limitat la 10gb memorie

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Iei si asculti frumos muzica online si cu asta basta. Alta viata. happy

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

CA sa umblu cu 2teluri la mine pe unu sa-mi fac hotspot la net, am net de la digi pe cartele(digi mobin) 21, 6mb/sec 6gb net si o cartela normala, pe Allview p5 qquad am dual sim, nu am avut probleme

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Dupa aia 6 GB iti reduce viteza dar inca o sa mearga, asa ca nu e bai.winking

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pot lua de pe amazon one plus 3 cu 350 usd? sau mai platesc ceva, merita?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ce am zis eu mai sus? Iei de pe.com, platesti TVA, probabil si stransportul. De pe co.uk e cu totul alta treaba, desi aparent e mai scump. Oricum OnePlus gasesti si pe de-alde GeekBuying.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

CAm scump, one plus 2 merita luat?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

OnePlus One, tata lor. Sau ala mai ieftin. OnePlus X parca.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si intre Nexus 5x 32gb /one plus 2/ one plus x ce merita s-a iau?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Da cu banul. Sau cauta-le pe iFixIt si vezi care are nota cea mai mare. Pina la urma important e s-a poti schimba un display busit sau un port USB defect, nu s-a ai 50 de puncte in plus in AnTuTu.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

PE full suport se incadreaza mai bine Nexus 5x si mai accesibil, gasesti mai usor husa, foli, piese

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Daca nu imi ajunge memoria interna de pe Nexus 16gb pot folosi asta http://www.pcgarage.ro/......usb-tip-c/
?

| bogdan12321132231 explică (pentru bogdan12321132231):

MErge s-a rulez muzica sau jocuri direct de pe memoria externa?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nuj, da' de bagat muzici, filme, poze de pe microSD se poate fara probleme.

| Clorox a răspuns:

Lg g3, degeaba ai octa-core pe P9 lite daca are doar 2Gb de ram, G3 chiar daca are quad core, este de calitate, mai ales ca are si un snapdragon foarte bun!
Iti sugerez LG g3!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P9 lite fara nici o discutie.

http://www.altex.ro/......e-4g-black

Si

http://www.altex.ro/......0g2-64gbsp

Pana mea cu cardul tau de 8 gb.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

NU cumpar chinezaria ca Huawei, Allview, eboda si ce mai e. am cardde memorie 16gb

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mentalitate clasica de roman...
Nu ai pus in viata ta mana pe un telefon Huawei.

Cum iti permiti tu mai pustiulica sa compari eboda si Allview (porcarii romanesti) cu o companie consacrata?

Tu gandesti inainte sa postezi?
Pana mea dar nu ai habar ce zici.

| ioanoanea15 a răspuns:

Nu merita sa iei telefoane mai vechi de un an precum g3 si m8. Mai bine ai lua Nexus 5x oricum cardul nu te ajuta cu mare lucru deoarece nu prea poti pune aplicatii pe card. Cardul e mai mult pentru poze si documente iar pentru astea ai 15gb pe google drive. Plus de asta cu 350 de euro poti sa iti iei de pw amazon oneplus 3 care este cel mai rapid telefon la ora actuala dar daca pentru tine doar brandul conteaza ia-ti ce vrei. O sa vezi g3 si m8 o sa ramana cu android 6.0 si in urmatorii 1 an sau 2 cat o sa il folosesti nu o sa mai beneficiezi de niciun update.

| Priap a răspuns:

Htc