| Andrei095gmr a întrebat:

Salut,vreau sa-mi iau un iphone 6 la mana a doua, dar are ca defect senzorul de proximitate.
La ce foloseste acel senzor? Si merita sa-l cumpar?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Senzorul de proximitate ajuta atunci cand vorbesti sa stinga displayul sa nu apesi din greseala cu obrazul pe ecran.

| Crackman a răspuns:

La mâna 2 nu.
Plus ca senzorul servește in momentul convorbirii sa îți închidă ecranul sa nu apeși alte butoane

| Bogdan70001 a răspuns:

A,doar cu atat te-a mintit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu merita iPhone SH deoarece poate veni deja blocat in iCloud (fiind furat) si iti iei mare teapa.
2. Acela este un senzor greu de stricat in circumstante normale, cel mai probabil e facut praf telefonul (s-a jucat cineva fotbal cu el?).

| Gheorghe_Nicolae_1974 a răspuns:

1.Nu cumpara telefoane SH, doar daca e o cunostiinta.
2.Cred ca pe acel telefon dai 1000-1500.Mai strangi putin si iei un s8 sau un iphone 7.
3.In opinia mea nu merita sa iti cumperi un telefon care nu este din anul acesta sau cel precedent.

| SergiuAndrey95 a răspuns:

Senzorul de proximitate încorporat în majoritatea smartphone-urilor are rolul de a dezactiva ecranul tactil (touch screen) pe durata convorbirilor telefonice astfel încât să fie evitate comenzile accidentale generate de atingerea telefonului de faţă. Dacă nu te deranjează acest lucrul în poți cumpăra, de tine depinde.