| IIIshaneIII a întrebat:

Salut, zilele astea am cumparat un LG g5 de la telekom care este generatie mai veche, dar are un pret foarte bun pentru configuratia lui, snapdragon 820, 4gb ram, doua camere etc.si PROBLEMA are Android 6 si nu se updateaza la 8, spune ca e actualizat la zi.

25 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Bun si care-i intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce-are daca are Android 6? nu merge sau ce?
nu e nici o diferenta. ba mai mult, ai niste minus-uri cand ii faci update.
La 6, poti opri procesele, ca la windows, un fel de end task, sau poti sa dai enable si disable la diferite aplicatii preinstalate.
Dupa update nu mai merge, si nici bluetooth-ul.
Se conecteaza si se deconcteaza aiurea.

| IIIshaneIII explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam ca ultima versiune aduce niste inbunatatiri la interfata si poate consum mai mic la baterie, in rest nu am ce sa ai reprosez, pentru mine fast-charge-ul e cea mai wow chestie a telefonului vin de la un moto g care dura incarcarea in jur de 4-5 ore iar asta in mai putin de o ora e 100%

| IIIshaneIII explică (pentru Bogdan70001):

De ce nu se updateaza la ultima versiune daca pe gsm arena spune ca primeste Android 8?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Eu am telefonul asta de ceva timp, si am avut ocazia sa fac upgrade, si inca nu l-am schimbat.
Sunt f multumit, mai ales de camera. si de grip-ul cu baterie extra, cat si de amplificatoru de la bang&olufsen happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ok Catalin spune prostii.Mereu este bine sa ai o versiune cat mai noua de ANdroid pentru o siguranta mai mare si soprt mai mare pentru aplicatii.Deja aplicatiile incep sa nu mai ofere suport pentru 6.0 si ANdroid 8, 9 chiar vin cu noutati bune

Ca sa-ti raspund la intrebrea ta....nu-mi pot da seama de ce nu ai primit update-ul nici in ziua de azi, insa firmware-ul este public din cate stiu, poti incerca sa-l flash-uiesti tu

| IIIshaneIII explică (pentru anonim_4396):

Da,mai ales functia ultra wide la camera e chiar ceva foarte tare, nu ma asteptam ca un obiectiv asa minuscul precum camera unui telefon sa aiba unghi asa larg de dechidere.
Ai primit update la versiune noua, sa inteleg ca nu merita acualizarea, aduce macar ceva beneficii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

A fost primul telefon pe vremea aia, modular, si primul telefon cu camera wide.
Camera aia wide, e buna si acum, mi-as fi dorit si una in fata tot wide, da e ok.
trebuie sa imi fac upgrade la abonament si nu stiu despre celelalte LG-uri g7, sau g8 daca e, trebuie sa ma uit la review-uri intai.
Singurul lucru care m-a dezamagit a fost bateria un pic.
si faptul ca am facut upgrade la soft si face figuri bluetooth, ul, dar e o problema comuna dupa cum citesc pe forum-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

E bine sa ai? de ce e bine? si care sunt acele aplicatii care nu mai ofera suport pentru Android 6?
Ai zis ca te pricepi. De ce-i zici ca nu iti poti da seama de ce nu a primit update-ul?
Update-urile sunt diferite pentru fiecare regiune si telefon in parte.
Unii carrieri iti dau update, altii au versiuni custom de rom, (fara root)
gen au preinstalate aplicatii ca my Vodafone, Orange bla bla.
Si pur si simplu nu iti dau update-urile.
Ai zis ca esti expert pe problema.
si zici citez ca "nu-mi pot da seama de ce nu ai primit update-ul nici in ziua de azi, insa firmware-ul este public din cate stiu, poti incerca sa-l flash-uiesti tu"
Tu atata stii sa faci, download rom custom sau ce gasesti, Habar n-ai de sursa, bati pe google, daca zici ca xda nu folosesti, si il iei pe care gasesti pe google.
Da habar n-ai cum e compilat si ce are prin el.

| gelu1970 a răspuns:

Acesta e rezultatul. De ce ai cumpărat un telefon descatalogat?
E normal că nu mai primește update.
Nu știu la ce preț l-ai cumpărat, însă cred că ai greșit in alegerea făcută.

| IIIshaneIII explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru sfat eu am o pereche de casti bletooh de ceva timp de care nu ma despart mai ales ca au autonomie de 7-8 zile cu 5-8 h/zi de ascultat, si pentru mine conteaza bluetooth-ul, ma mananca si pe mine undeva sa ai caut un custom rom, dar mai bine sa nu imi complic viata degeaba.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aloo crezi ca vorbim de XIaomi sau alte brand-uri.Din cate stiu eu LG nu face chestii de genul, iar update-ul a fost anuntat de mult.Deci e clar ca pe cai oficiale nu-l mai primeste.

Eu consider sa sfatul cu firmware-ul este unul bun care vine cu o solutie fata de raspunsul tau care nu-l va ajuta sa realizeze ce a dorit. Si firmware-ul lui este pe net publicat de LG.

"Unii carrieri iti dau update, altii au versiuni custom de rom, (fara root)
gen au preinstalate aplicatii ca my Vodafone, Orange bla bla." chestia asta nu mai este permisa de mult timpwinking

Si da din moment ce i-am oferit un raspuns care il poate ajuta sa realizeze ce a vrut mi se pare ok?

Eu atat iti spun:

Raspunsul meu merge? DA
Raspunsul tau merge? NU

Si de compilat un ROM este greu macar sa stii tu sa flash-uiesti un ROM, dar tu nici atat nu sti.Ti-am zis tu sa te bagi in seama cu dobitoci ca tine care isi dau cu parerea fara sa cunoasca nu cu mine

Treaba intre noi 2 sta in felul urmator

Level 0: Fraieri ca tine care habar nu au
Level 1: Persoane care vorbesc din vazute/auzit
Level 2: Persoane care stiu sa flash-uiasca Custom ROM-uri, Kenrel-uri, etc.
Level 3: Persoane care compileaza Custom ROM-uri, Kernel-uri etc propii

Unul de level 0 nu are cum sa se contrazica cu unul de level 2, intelegi?

Sau ai tu vreo solutie minune prin care sa obtina ANdroid 8 fara sa foloseasca firmware-ul oficial si nu stiu eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ba copilu, eu sunt mai mare ca tine, si am prins Android de la 0.1.
Eu iti spun ca nu este sigur, sa faci root pe un telefon. Si ti-am zis sa aduci argumente.
Pune un build care in instalezi tu, pe tigaia aia de telefon de la china, si explica, intra un el, si explica cum e el construit custom? Si de cine sunt semnate aplicatiile care vin preinstalate cu un custom rom
Poti sa te uiti sa vezi? Sti unde sa te uiti si cu ce? Cu ce deschizi tu un rom, sa vezi ce aplicatii are preinstalate, si cum le verifici.
Ma faci sa ma repet.
Ca din gura vad ca tot dai.
Fa un blog, cu numele tau, si pune ceva build-uri, si explica acolo, ce este pe el, de cine e compilat, si asa mai departe.
Daca tot esti expert.
Lasa copiii in pace si nu le mai recomanda cacaturi.
Saracie.
Habar nu ai despre ce vorbesti si revomanzi root pe telefoane.

Fi-miu care are un an jumate stie sa dwa download la o melodie sau la un rom.
Si daca il bat la cap cred ca si il instaleaza singur.
Altceva ce mai sti sa faci decat sa dai flash automat? Cu un soft automat, pe care apesi doar click si se instaleaza singur.
Sti macar ce instalezi acolo pe telefon? Sau cum faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Eu am LG-ul ala si tu vorbesti gen" din cate stii tu"
#
Daca eu zic ca e problema la bluetooth dupa ce faci update, oficial, nu de ala caca de pe xda cu flash, inseamna ca e o problema. Nu ca "din cate stiu eu" sau am citit pe nu stiu ce rahat de site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Poti sa pui si rom original, pentru modelul tau. Ca gasesti nemodificat. Si incerci. Dar sa gasesti si versiunea stock in caz de ai probleme
.
Eu am stat pe stock 6 un an. Am facut update, si facea bluetooth-u figuri. Am cautat pe net, si am gasit ca e o problema comuna.
Nu mi se mai conecteaza nici la masina, si mai am o boxa, un Sony btx300, si la aia pica conexiunea de pe tel. Ma rog.
A trebuit sa caut rom pe xda, originalul, ca sa fac downgrade. Da e plin de virusi la aia acolo. l-am bagat, a mers ok, si pe urma am putut sa fac upgrate la ota direcr din telefon. dar la fel aceeasi problema cu bluetooth-u. sta conectat 4 secunde si isi da disconnect:/ incearca si vezi.scdie modelu aici si ma uit eu cand am timp.da-i la settings, about phone, si hardware info, si scrie acolo modelu, la mine scrie LG h840,

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti mai mare si mai prost decat mine (vorbind strict de acest subiect)

Si eu zic ca este 100% sigur sa faci root? Ce argumente vrei? Uite sa-ti explic un lucru.Cand spui ca root-ul nu este sigur este ca si cum ai spune ca Linux-ul nu este sigur intelegi? Pana la urma asta este si root-ul avand in vedere ca Android este in sine bazat pe Linux. Du-te pe o comunitate a unei distributtii de Linux si spune-le ce-mi spui si mie, ca root-ul nu este sigurwinking Astept un SS laughing

"Saracie.
Habar nu ai despre ce vorbesti si revomanzi root pe telefoane." vorbesti in halul asta si mai esti si tata... sper ca intelegi unde bat

Si inca odata ma faci sa-ti explic ca nu stiu sa fac un Custom ROM (daca as sti ce mi-ai cerut mai sus automat as sti sa compilez un Custom ROM), dar te vad pe tine mare expert nu, chiar te rog sa-mi faci un Custom ROM daca te crezi atat de destept

Eu cunosc lucruri de baza, lucruri simple intr-adevar. Ti-am zis te invit sa te duci pe o comunitate de Linux si sa le spui ce mi-ai spus si mie laughing))

"Fi-miu care are un an jumate stie sa dwa download la o melodie sau la un rom." naspa daca asta face copilul tau la un an jumate...asta arata cat de responsabil esti.In modul asta ii pot aparea 100 de reclame p*&^o, dar in fine

"Sti macar ce instalezi acolo pe telefon? Sau cum faci?" Da

Si din nou esti cu gura mare, dar solutii pl. Trebuie sa recunosti (asta daca nu esti ipocrit) ca flashing-ul rezolva multe.

Si crede-ma stiu sa fac si alte chestii, bypass-uri si altele. Poti sa-mi dai orice problema ai avea cu soft-ul telefonului tau si sunt sigur ca pot rezolvawinking

"Altceva ce mai sti sa faci decat sa dai flash automat? Cu un soft automat, pe care apesi doar click si se instaleaza singur." bai macar asta stiu, dar cel putin tu nu sti laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Bun. M-am lamurit.
In afara de downloadat custom rom, pus pe telefon, sa schimbi ringtone-ul si sa setezi ceasul, si sa pui o tema, si sa iei o aplicatie de pe magazin. Mai stii si altceva? happy

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite sti cum sa treaba ca sa terminam odata cu chestia asta ca si asa de 5 comentarii pana acum vorbesti cacaturi

Tu esi un parlit de minim 20 ani (super din moment ce ai zis ca ai un copil) care se cearta cu un copil de 15 ani pe un site de intrebarii, copil care pe langa faptul ca este mai mic este is mai destept decat tine (la acest capitol repet).
Tot zici de mine ca tot ce stiu eu sa fac este sa downloadez si instalez, dar tu nici macar de atat nu esti in stare.Ca daca te intreb ce este TWRP o sa zici ca este in program xDDD, intelegi?
Uite eu asa post cum ma consideri am reusit sa-mi fac telefonul mai rapid decay a venit el in cutie si cu o durata de viata a bateriei mai buna.Tu cu cunostintele tale bag mana in foc ca telefonul tau o duce mult mai prost pentru ca pe propietar nu-l prea duce capul sad
De site-ul XDA vad ca te iei constant (site aflat de la mine) si daca ai fi atat de tare ai face un post acolo sa vezi ce te-ar lua comunitatea asta "de prosti unde dau numai cacaturi" la pl

Si din nou tin sa nu ma leg de ce ai spus legat de copilul tau.

Uite cam asa sat treaba.Acum daca im vei lasa un reply civilizat cu argumente si dupa ce realizezi cu ce se mananca "cacaturile astea pe care le stiu" iti voi raspunde, daca o sa-ti pastrezi stilul asta de parlit fara creier nu te mai astepta la un raspuns.Macar sa stii tu "banalitatiile" pe care eu le fac, dar tu nici pe astea nu le sti. Salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

XDA.Pai cand era xda, tu erai la gradinita, papai din biberon. laughing)
Mare rahat ai facut, Ai downloadat un rom custom, si vrei premiu pulitzer pentru asta laughing
un copil de clasa a 3-a poate face asta. happy lauda-te si tu cu altceva.

| IIIshaneIII explică (pentru anonim_4396):

La mine scrie LG h850 versiune hardware 1.0

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai tu nici ce fac eu nu sti asa gurita mica

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Cred ca cel mai sanatos ar fi sa intrebi la Telekom. Ai luat telefonul de la ei, si e foarte posibil sa depinzi si la update-uri de ei, mai ales daca isi baga si ei in firmware vreun utilitar ceva. Aici a iesit citamai cearta si tot nu te-ai lamurit ce si cum...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai nici nu trebuie sa stiu, ca am vazut.
Downloadezi rom-uri crack-uite, sparte, compilate de cine stie cine, ca habar nu ai, cum le iei asa le gasesti, si pe pui pe telefon.
Mare inginer domn scula de bascula.
Ai facut si facultate pentru asta? laughing

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fa tu treaba asta sa vezi daca este asa de usor si dupa vorbesti cu mine.Pana atunci imi esti INFERIOR
"Downloadezi rom-uri crack-uite, sparte, compilate de cine stie cine" DUPA CUM ZICEAM IMI ESTI INFERIOR

| IIIshaneIII explică (pentru IIIshaneIII):

Am reusit cu programul LG up sa ai pun ultimul Android 8, nu are probleme cu castile bluetooth se conecteaza si funcționează mult și bine, meniul la fel camera la fel, bateria tine mult mai bine si nu exagerez deci a meritat timpul pierdut cu cautarile