| TR_Remus_2001 a întrebat:

Salutare, am achiziționat ieri un telefon de la Vodafone și nu sunt mulțumit de el, pot sa merg să-l returnez?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca este sigilat, il poti returna, fiindca magazinul are dreptul sa ti-l refuze, daca este deschis.

| TR_Remus_2001 explică (pentru Violleta2022):

L-am primit desigilat.

| danutzu96 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevarat. Il primesc inampoi desigilat si ulterior il vand ei resigilat.(cu un pret putin mai mic probabil). Nu se pot returna laptop-urile care vin la pachet cu licenta de ex, pentru ca la pornire se activeaza cheia automat si magazinul nu il mai primeste.

| danutzu96 a răspuns (pentru TR_Remus_2001):

Ai 14 zile sa te duci cu el la magazin si sa il returnezi. Ai grija sa fie cat mai aproape de starea itiala (cutie intact, toate accesoriile, etc). Spui de ce nu esti multumit de produs si gata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru danutzu96):

Verifica cu magazinul! Depinde de politica si contractul de vanzare cumparrare a magazinului, ca aceea este cea care iti spune clar daca accepta sau nu retururi si in ce conditii.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si cum poti sti cum functioneaza daca este sigilat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Intotdeauna cand am cumaparat telefoane au fost sigilate!
Mi-au aratat cum functioneaza pe un telefon din display, care il au in magazin ca model.
Asta este cerinta internationala la acest moment si toata lumea o respecta, inclusiv Romania.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

De cate ori am cumparat, l-a desfacut in fata mea si l-am probat. Nu intotdeauna acel model corespunde cu cel pe care il cumpar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Intotdeauna modelul expus trebuei sa fie identic cu modelul vandut. De aceea sunt modele expuse, ca sa nu se desigileze cutiile noi, ca-si pierd valoarea instantaneu.
Ceea ce spui tu este posibil doar cand se amesteca telefoane fake printre cele originale, altfel este imposibils a vinzi un anume tip de telefon care sa fie diferit de modelul de pe panoul de prezentare.

| danutzu96 a răspuns:

Ai uitat sa specifici cum a fost achizitionat. Liber de contract, abonament? Uita-te pe terenii si conditiile lor. Din ce vad eu ai 14 zile sa il returnezi.