| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o intrebare.
Am o husa de silicon transparenta pentru telefon si e cam galbejita si vreau sa o curat.
Cu ce solutie as putea sa o curat daca stie cineva?

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Cred ca ingalbenirea este produsa de ceva reactie chimica (probabil din cauza razelor UV). Exista o metoda prin care plasticul (carcasele albe de pc, laptop, etc) se reconditiona, ingalbenirea disparand complet sau partial. Metoda consta in aplicarea unei solutii de concentratie mare (40% ) Apa oxigenata si lasarea piesei la soare (Retrobright). Nu stiu daca functioneaza si la silicon, dar clar te va costa mai mult sa faci asta decat sa cumperi alta.

| GouDidodino a răspuns:

Cumpara alta

| Motisor a răspuns:

M-aș gândi cu bircarbanat de sodiu și lămâie sau oțet dar nu stiu daca merge