| booody a întrebat:

Salutare! Am o intrebare. Mi-am luat recent un Huawei g10 2021, am pus un pin si l-am uitat. Am intrat pe internet si am cautat mai multe metode de rezolvare, dar fara succes. Incerc sa intru in recovery mode dar nu stiu cum pot sa fac asta. Ce as putea sa fac?

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Ai date pe care dorești să le salvezi din telefon? Fișiere cărora nu le-ai făcut backup?

Dacă nu, poți să-i dai hard reset din Recovery (power + volum "-"). În cazul în care nu intră în "Recovery", o să intri în interfața bootloader cu power și volum "+". Conectezi telefonul la laptop prin USB și descarci protocolul "fastboot", îl execuți după ce l-ai extras din arhiva următoare : https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip

Din CMD cu drept de admin, în directorul în care ai extras arhiva, rulezi :
fastboot reboot recovery

Să fii atent, comunicarea prin fastboot se face doar in modul bootloader, așa că trebuie să-l pornești în bootloader cum ți-am explicat mai sus. Ar trebui să-ți apară în modul bootloader statusul, bootloader locked / FRP locked.