| Cosminovici18 a întrebat:

Salutare! Am o mică nelămurire. Ce dezavantaje sunt dacă folosesc un încărcător de 25W fast charge, chiar dacă încărcătorul telefonului meu, este de 15W fast charge?

11 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Cred ca nici un dezvantaj si nici un avantaj, o sa mearga 15W si atat

| Cosminovici18 explică (pentru cfrtobias):

Te referi gen ca dacă îl folosesc pe ala de 25W, telefonul tot cu 15W o sa se încarce?

| dinaprilie a răspuns:

S-ar putea sa uzezi bateria mai repede si supraincalzindu-se sper sa nu ia foc.

| Cosminovici18 explică (pentru dinaprilie):

Da, la asta m-am gândit și eu, însă nu sunt sigur, și de aceea am întrebat

| Mihail2020 a răspuns:

Nu-i niciun dezavantaj.
1 Uzarea bateriei se face si cu 15W si la 25W.

1 O baterie are un anumit ciclu de functionare 300-1000 depinzand de calitatea lui.

2 Cand incarci 0-100% (si dupa se descarca la 0 scazi un ciclu de viata sau daca il incarci de la 25-85% reduci ciclu la un sfert si tot așa.

3 Avantajul este ca il incarci repede si atat. (Producatorul pune doar un incarcator care sa nu uzeze prea tare baterie/alimentatorul si sa fac soc/scurt circuit ca fiecare persoana in parte isi incarca telefonul intr-un anumit mod in anumit fel.
Ex:Il lasi peste noapte (unde se duce diferenta de incarcare a telefonului)?

4 Producatorul nu vrea ca un incarcator sau baterie sa ii faca probleme utilizatorului/ clientului din anumite motive gen:
Ex: Daca bateria explodeaza Samsung Galaxy Note 7 (ce sa intampla)=>ii dai bani inapoi clientului=>amenda producator pagubele produse (clientul face si reclamatie)=> Scade Profitul si scazi la bursa=>Ei inapoi stocul prosului de la furnizori=>magazine. intri in colaps.

Acuma Samsung nu prea fac mari modificari la incarcator si baterie ca este un tabu pentru ei deja alti vezi acum 200w la ei abia vezi 35W~50W.

| Mihail2020 a răspuns (pentru Mihail2020):

De aceea se spune mereu ea de la producator sa nu ai probleme dupa.
Indiferent ca-i chinezarie sau original.
Tu alegi unde si ce pui in incarcator sau cablu de alimentare.

Ex: Fie cai incarcator simplu fie cai un calculator daca il pui la priza merge (dar, daca priza sau prelungitor nu are împământare se arde incarcatorul, telefonul sau calculatorul la o supra tensiune sau la un timp indelungat?).
Raspunsul la intrebare este acelasi cu raspunsul pe care il cauti, alai motivul, dacai un original dar de la alt model ex Samsung note 6 incarci cu 15w si cel cu Note 8 cu 25w nu afecteaza cu nimic.

| Gligore2000 a răspuns:

Niciun dezavantaj managementul incarcarii acumulatorului este reglat de un chip electronic mult mai inteligent decat nea vasile care zice ca ia foc.

| Cosminovici18 explică (pentru Gligore2000):

Deci înseamnă că nu trebuie să folosesc neapărat, încărcătorul telefonului meu? Menționez ca sunt originale ambele, fiindcă telefoanele au fost cumpărate din magazin.

| RealKing01 a răspuns:

Un incarcator de 25wati incarca mai repede decat cel de 15 wati. Succes!

| Cosminovici18 explică (pentru RealKing01):

Da, știam asta. Ceea ce voiam eu sa întreb, este dacă pot folosi alt încărcător original care este compatibil cu telefonul meu, sau trebuie să-l folosesc pe al meu?

| Wr3nch a răspuns (pentru Cosminovici18):

Poti. Telefonul tau tot la 15w se incarca, chiar daca incarcatorul celalt are 25.