| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o nelamurire, poate suna ciudat. Vorbeam zilele trecute cu un prieten si ne contraziceam de la antenele 5G si de la viteza internetului.
El imi spunea ca antenele 5G influenteaza viteza internetului la telefoanele care prind maxim 4G+ si nu l-am crezut, apoi m-am dus cu el intr-o zona cu acoperire 5G si a testat viteza la internet, cand a testat viteza internetului i-a rezultat o viteza de aproximativ 250-300 Mbps, eu descarcandu-mi aplicatia aceea cu testarea vitezei imi dadeau valori asemanatoare, iar la mine de obicei viteza internetului era intre 50-75 Mbps
Aici ori aplicatia e proasta, ori telefoanele au dat eroare... Va rog care stiti despre ce e vorba sa imi spuneti ce este de fapt. Cine este in domeniul acesta daca imi poate explica si mie de ce e asa.
Chiar este posibil ca antenele 5G sa influenteze telefoanele 4G+ la o viteza mai mare a internetului?

1 răspuns:
| ahlrh a răspuns:

Salut.
Teoretic, o conexiune 4G LTE-Advanced oferă o viteză la descărcare a datelor de 300Mbps, iar la încărcarea de date de 150Mbps. În schimb, 5G promite peste 10Gbps viteză de descărcare și 1Gbps la încărcare, însă vitezele reale sunt cu mult mai mici. Conexiunea 4G raportează în general 42 mbps viteză la descărcare și 25 mbps la încărcare.
Consolidându-se această infrastructură 5G, consider că este firesc ca vitezele în 4G să aibă performanțe mai bune, unde în fapt, aceste viteze așa ar fi trebuit să fie de la bun început. Oricum, nici rețele 5G nu cred că vor da randamentul pe care îl promit în statistici, dar vitezele vor fi mai mari decât în rețelele precedente.