| SwiftWow a întrebat:

Am un prieten care a achizitionat recent un telefon mobil de pe un site de telefoane din Anglia cu abonament la Orange. Si pot sa zic ca el nu a semnat absolut nimic, nu are contract... Daca nu plateste abonamentul ce sanctiuni poate primi? Avand in vedere ca el nu a semnat nici un contract si ei nu au cum sa demonstreze nimic. Nu i-au cerut decat numele fara vreun buletin sau pasaport...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si cum a primit telefonul daca nu a dat datele necesare, cel putin numele si prenumele si adresa? De asemenea la primire trebuia sa prezinte un act de identitate si sa semneze de primire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum spanac a facut abonamentul ala? sa fim seriosi cine ii facea abonament doar cu numele?

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Pentru aceste informatii, te rugam sa te adresezi operatorului de telefonie local, unde a fost facut contractul.
O zi buna,
Orange Helper

| SwiftWow explică (pentru Ioandelasal):

Pai a dat decat numele cu prenumele si adresa unde sta el acolo in chirie...pentru ca el e la facultate acolo Si de semnat a semnat doar curieratul cand a venit telefonul. Atat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru SwiftWow):

Nu-mi dau seama cum a incheiat contractul, dar, daca ii cer plata abonamentului, inseamna ca au o baza legala.
Sa se adreseze operatorului, asa cum spune OrangeHelper si o sa vada despre ce-i vorba.

| SwiftWow explică (pentru Ioandelasal):

Nici eu nu imi dau seama cum a reusit...dar el poate de exemplu sa nu mai plateasca abonamentul si ramane cu telefonul. Pentru ca ei nu au voie sa il dea in judecata decat sa il convinga sa plateasca abonamentul atata tot